Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall
Ny produktionslinje kan leda till fler jobb IF Metall: ”Jätteroligt”
Publicerad 2024-01-03, 12:51 Uppdaterad 2024-01-21, 21:40
Det är kallt i Umeå när Ulf Granström avslutar sitt fyratimmarspass som strejkvakt utanför Tesla, minus 27 grader.
Hur går det med kamplusten i kylan?
– Kamplusten, den är god. Det här är en så viktig fråga för hela samhället. Kollektivavtalsfrågan.
Hur har du förberett dig?
– Man måste ta på sig lager av lager av kläder. Det tar väl ungefär 20 minuter att klä på sig ordentligt så inte kylan tar sin in på kroppen. Annars klarar man sig inte länge.
– Och särskilt skorna. Tårna som tar stryk. Sedan är det dagens arbete, att ta av alla lager av kläder när man kommer in.
– Han fotografen (DA:s fotograf David Lundmark, reds anmärkning) hade inte tillräckligt på sig. Han måste ha bott för länge i Stockholm.
Tar du hjälp av någon varm dryck?
– Vi brukar dricka kaffe när vi är där ute. Sedan kan man gå in och värma sig i värmestugan. Det är viktigt att se till att man kan komma in i värmen om det behövs.
Konflikten har pågått länge nu. Vad möter du för reaktioner?
– Allmänheten är bara positiv, till och med kunderna som kommer. Det är väl mest Tesla som är inte är det.
Det ser lite immigt ut att ha glasögon …
– Det är utandningsluften som gör att de immar igen lite. Men mest besvärligt är det när man kommer in i värmen, då immar de igen helt.
Ditt bästa tips, till strejkvakter eller andra som av någon anledning ska befinna sig utomhus länge i kallt väder?
– Var noga med kläder i flera lager och ha nya sockar. Det är lätt att man förfryser, det går ju så fort. Man blir som en Michelingubbe när man far ut.
– Man ser en del som smörjer feta salvor, men det ska inte finnas nån positiv effekt av det vad jag har hört. Däremot får man tänka på inandningen. Ta en halsduk så du värmer upp luften lite som du andas in.
Kallaste vädret du upplevt?
– Jag bor ju här uppe så visst har det varit kallt ibland. 1977 var det 48 minus vid Vindelälven.
Hur länge kan man vara ute i 48 minus?
– Helst inte alls. Men jag var 16 då. Vi körde bil på isen. Bilen startar man med startkablar och en annan bil, det blir känsligt för batteriet i sån kyla.
Läs också

”Man kan göra saker som är direkt felaktiga och farliga.”
Direkt olämpligt tvingas ut i den kylan, borde klaga hos facket.
Kan man inte stå inne, det bedrivs ju ingen aktivitet??
Ulf Granström- Och dina övriga kollegor:
All HEDER åt Er. 👍👍👍
.
Tesla pratar vitt och brett om hur viktig miljön är. Miljöempatin hos Tesla är som alla andra ultrakapitalistiska företag lika med noll.
Vi ser bl.a. hur Tesla m.fl. exploaterar barn i deras hunger efter kobolt och glimmer. Du som stolt kör omkring i din elbil för miljöns skull har också på ditt samvete exploateringen av barnarbete. Kanske det föga bekommer dig?
.
Trygghetssocialist.
Exploaterar barn i deras hunger efter kobolt och glimmer.
Man väljer att se åt andra hållet……
Volvo, Wolksvagen, Audi, Kia etc.
ALLA elbilar/tillverkare, behöver barn och vuxna i gruvorna.
Tänk på det du miljömedvetne….