Dan är fackombud – och kandiderar för SD
Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud "Vill de peta mig går jag ur direkt"
Publicerad 2025-04-29, 05:00
Sonny Johansson och Kaj Hynninen gick från sammansvetsade kollegor till tydliga motståndare i det mediala pengabråket i Scaniaklubben.
Nu vill de börja om på ny kula – med högre i tak.
– Alla har väl insett att det här inte var tillräckligt bra, säger Sonny Johansson, fackordförande.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
Det har varit några händelserika veckor för Kaj Hynninen, före detta vice ordförande i Scanias verkstadsklubb. Efter att ha kritiserat ersättningarna till två av Scanias facktoppar har han hunnit bli både avsatt, permitterad och återinsatt som representant i fackstyrelsen.
– Det har varit jävligt jobbiga dagar, säger han när DA möter honom och fackklubbens ordförande Sonny Johansson.
Det var i mitten av april som Länstidningen Södertälje publicerade en artikel om ekonomiska ersättningar till Scanias förre fackordförande Michael ”Stålis” Lyngsie och huvudskyddsombudet Bo Luthin.
Lyngsie och Luthin hade, i sina roller som arbetstagarrepresentanter i Scaniaägaren Tratons styrelse, mottagit arvoden på tiotusentals kronor varje månad. Ersättningar som enligt Kaj Hynninen varit okända för både styrelsen och klubben.
De utpekade nekade till anklagelserna och fick stöd av klubbordförande Sonny Johansson.

Efter publiceringen blev Hynninen avsatt från sin post i styrelsen på grund av bruten tystnadsplikt. Nu, två veckor efter publiceringen, är han tillbaka igen. Den här gången i rollen som förhandlare.
– Jag har fått ett enormt stöd av medlemmarna och förtroendevalda. Det känns väldigt bra, säger han.
Läs också

✓Ersättningar till Scanias facktoppar skapar debatt ✓Hur höga arvoden är rimligt? ✓Så svarar fackets ekonomichef
Under flera år som parhästar i fackstyrelsen har han och Sonny Johansson hanterat flera kriser tillsammans. Inte sällan har de varit oense. Men den här gången var det annorlunda.
– Min uppfattning är ju att detta varit väldigt skadligt för vår organisation. Jag har varit tydlig med Kaj att mitt förtroende är lite knäckt, säger Sonny Johansson.
Knäckfrågan har handlat om Kaj Hynninens beslut att öppet kritisera fackliga representanter i media. Fel, enligt styrelseledamöterna som avsatte honom i rollen som vice ordförande. Oundvikligt, enligt Kaj Hynninen som menar att han försökt lyfta frågan om ersättningarna internt.
– Det måste vara öppet. Det kan inte vara så att det är en liten kärna i klubben som ska ha den här informationen. Det är i medlemmarnas intresse att veta vad vi fackliga faktiskt tar för arvoden eller löner när vi sitter i våra uppdrag, säger Kaj Hynninen.

Konflikten har väckt frågan om huruvida det råder en tystnadskultur i Scania verkstadsklubb. Vad får man egentligen säga öppet? Och finns det andra saker som är dolda för medlemmarna?
Ordförande Sonny Johansson håller inte med om att det skulle råda en tystnadskultur. Ändå vill han ta frågan på allvar.
– Tar vi beslut i styrelsen eller har ersättningar som vi inte kan berätta om, då är det fel. Det är jäkligt enkelt att förhålla sig till egentligen.
Var ersättningarna verkligen kända för styrelsen?
– Nja. Jag har ju sagt det. Och i mars blev det supertydligt, vilka summor det handlade om och så vidare. Men bevisligen har det inte varit tillräckligt tydligt. Då hade vi inte suttit här idag. Så där kommer vi att förändra. Alla har väl insett att det här inte var tillräckligt bra.

Varför presenterades inte ersättningarna förrän i mars? Det har ju pågått flera år.
– Förklaringen som jag har fått är att det förhandlades ju om det här avtalet nu och då la man upp det på bordet. Men jag förstår din fråga och jag kan inte svara. Jag var inte med i styrelsen när det förhandlades sist.
Vad tycker du om ersättningarnas nivå?
– Naturligtvis så ser jag att det är jättemycket pengar. Om man jämför det med våra medlemmar och deras medellöner här så är det ju nästan en lön till varje månad. Jag har inga problem att fatta att folk blir upprörda. Sen är ju det här våra representanter som ligger i jour 24/7 året runt i beredskap och kan rycka in med kort varsel. Ersättningarna ska täcka in det extra ansvaret och det är tydligt reglerat i avtalet.
Kommer ni att ändra nivåerna nu?
– Vi har inte bestämt så men det är klart att det kommer finnas en diskussion om nivåerna. Allt annat vore ju jättekonstigt. Och vi kommer att vara mer transparenta. Det kommer att finnas en lista med alla arvoden som vi ska presentera på årsmötena.
Finns det andra ersättningar?
– Vad jag vet så finns det inga ytterligare ersättningar än de som redovisats.
Är det vanligt att man gör man sig av med folk som är krångliga i styrelsen?
– Nej det skulle jag inte säga. Jag tror både Kaj och jag är rätt krångliga.
Men det här kan ju ge en signal att om man är kritisk på möten, då ryker man. Vad säger du till de som tänker det?
– Det är väl därför folk är förbannade, för att man upplever det precis så. Jag upplever ju inte det. Men samtidigt är ju jag ordförande. Så det är inte jag som ska berätta om det är så. Vi behöver ju hitta eller se över våra vägar att kommunicera när man upplever att något är fel.
En intern utredning ska nu avgöra om styrelsen agerade rätt när de avsatte Kaj Hynninen som vice ordförande efter utspelet i media. Man ska också titta på om hans agerande var illojalt eller inte. Dessutom ska ersättningarna utredas.
Kaj Hynninen känner sig nöjd med att man nu nått en överenskommelse. Men att gå till media lär han inte göra igen på ett tag.

– Med tanke på hur jobbigt det har varit, så skulle jag nog inte göra om det om jag ska vara ärlig. Jag skulle nog välja att göra det på något annat sätt.