• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Lars Jonsson, klubbordförande för IF Metall på Zepro, vill inte följa med när företaget flyttar till den polska staden Stargard. Foto: Wikimedia commons, privat

140 varslade i Jämtland erbjuds nya jobb i Polen – 120 mil bort: ”Inte så lockande”

Publicerad 2026-01-27, 04:00   Uppdaterad 2026-01-29, 15:35

I 55 år har företaget Zepro i Bispgården i Jämtland tillverkat lastbilslyftar. Nu varslas samtliga 140 anställda om uppsägning när ägaren Hiab flyttar produktionen till Polen.

Personalen har erbjudits nya jobb. I polska Stargard, 120 mil bort.

– Det låter inte så lockande. Jag tänker stanna i Sverige, säger Lars Jonsson, klubbordförande för IF Metall.

Få anade vad som väntade när personalen kallades till möte i fabrikens stora monteringshall för en vecka sedan.

När ägarna, den börsnoterade finska Hiab-koncernen, presenterade sina planer på att stänga fabriken och hela personalen varslas om uppsägning blev det först helt tyst.

– Alla drog efter andan. Det fanns inga signaler om att de skulle göra något sånt här. Vår förhandlingsgrupp kallades till ett informationsmöte klockan nio på morgonen. Sedan fick de inte kliva ur rummet före personalmötet som startade efter lunch, berättar Lars Jonsson.

Totalt varslas 110 montörer, tekniker, målare, svetsare och andra yrkesgrupper i produktionen samt 30 administratörer och tjänstemän om uppsägning.

Fabriken ska börja avvecklas efter sommaren. Förhandlingar om varslet startar på torsdag.

– Det känns bara så pang på. Min känsla är att även den lokala ledningen blev tagna på sängen. Att sia om framtiden är inte lätt. Nu väntar vi på mer information om vad vi har för rätt till utbildning och ersättningar, berättar Lars Jonsson.

Zepro är specialiserad på tillverkning av bakgavellyftar som används för att lasta och lossa skåpbilar och lastbilar. Nu flyttas produktionen till Hiabs största fabrik i den polska staden Stargard. På personalmötet stod det klart att en del av personalen kommer att erbjudas nya jobb i Polen.

– De som jobbar på eftermonteringen ska vara garanterade jobb i Polen, övriga kan få ansöka om att få flytta med om de vill. Det är den information jag har fått, säger Lars Jonsson.

Snabbaste vägen med bil från Bispgården till Stargard i västra Polen är 120 mil lång. För att komma fram krävs också sju timmar på färjan mellan Trelleborg och Polen.

Om företaget erbjuder ersättning för flyttkostnader eller arbetspendling till anställda som väljer att flytta med är oklart. Ingen information om stöd för omställningen har lämnats till personalen.

Lars Jonsson, klubbordförande för IF Metall på Zepro. Foto: Privat

När Dagens Arbete ställt frågor om bakgrunden till varslet och villkoren för flytt till Stargard har både Hiab och Zepros ledningar valt att inte svara.

– Om några flyttar med får de nog vara beredda att ordna allt själva. Jämför man lönerna i Polen så verkar de vara hälften av vad vi tjänar här. Det känns bara tragiskt, säger en anställd.

Lars Jonsson tycker det är svårt att kommentera erbjudandet om nya jobb.

– Företaget är i princip skyldiga att låta folk följa med när jobben flyttas och visst, varför inte om man vill testa något nytt. Men som världen ser ut i dag så kanske inte Polen är så attraktivt. Med Putin åt ett håll och Trump åt ett annat, säger han.

I oktober varnade Hiab aktieägarna för minskade vinstmarginaler på grund av ökade spänningar på marknaden, särskilt i USA där både orderingång och försäljning gått ner. Samtidigt aviserade företaget ett paket för att minska kostnaderna.

Av Hiabs totala personalstyrka på cirka 4 000 ska 480 tjänster bort. Nedläggningen av Zepro står för knappt en tredjedel.

– Hiab vill som jag tolkar det pröva strategin att samla monteringen under ett tak i Stargard och köpa mer delar från underleverantörer i stället för att ha en egen produktion. I Bispgården har vi producerat hela kedjan. Tidigare har det varit vår räddning, men inte den här gången, säger Lars Jonsson.

En gång i tiden växte mekaniska verkstäder nästan som svampar ur jorden i bygderna runt Bispgården och Långsele på gränsen mellan Jämtland och Västernorrland.

Lokala entreprenörer omsatte sin tekniska kunskap till lönsamma företag. Zepro startade som Z-lyften 1970. Ursprunget var en gammal smidesverkstad.

– Bispgården kan absolut beskrivas som ett kluster för verkstadsindustrin. Både historiskt och i nutid. Det är den viktigaste näringsgrenen, där företagen är beroende av varandra som underleverantörer. Skillnaden nu jämfört med då är att många ägs av stora koncerner, säger Ola Kereby, chef för Arbetsförmedlingen i Jämtland och Härjedalen.

Bispgården har runt 500 invånare. Zepro med 140 anställda är Ragunda kommuns största privata arbetsgivare. Ola Kereby befarar att nedläggningen kan påverka fler företag som levererar till Zepro.

– Det är ett tufft slag för Bispgården, kommunen och de drabbade. De riskerar att ställas inför svåra val. Efterfrågan på arbetskraft inom tillverkningsindustrin är ganska stor men tyvärr finns det i dagsläget få jobb inom lagom pendlingsavstånd från Bispgården, säger han.

Hans Lindeberg

Läs mer: Arbetsmarknad IF Metall Uppsägning varsel
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Strejkare köps ut från Tesla – i Malmö har alla lämnat

Strejkare köps ut från Tesla – i Malmö har alla lämnat

Uppgifter: Strejkare uppmuntras acceptera ”deals”  Erbjuds pengar för att gå

Ny strejk på Tesla – så påverkas strejkarnas ekonomi

Ny strejk på Tesla – så påverkas strejkarnas ekonomi

Riskerar att förlora sjukpenningsgrundande inkomst  Experten reder ut vad som gäller

Nu måste männen ta sitt ansvar

Nu måste männen ta sitt ansvar

Insändare från IF Metalls centrala ungdomskommitté  ”Kräver att alla män inom vårt förbund tar sitt förbannade ansvar”

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

”Fredrik” har strejkat sedan dag ett  Har tappat förtroendet för IF Metall  ”Tesla har behandlat oss jättebra”

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

Nya varsel om stidsåtgärder  Gäller sex verkstäder  Uppgifter om jojo-strejk

Många varslades i industrin – men få blev långtidsarbetslösa

Många varslades i industrin – men få blev långtidsarbetslösa

Uppföljning från Arbetsförmedlingen  ”Tuff lågkonjunktur”

Efter ett halvår som arbetslös: ”Självbilden blir så mycket bättre när man har ett jobb”

Pär förlorade arbetet efter 35 år: ”Ett jobb betyder mer än man tror”

Många varslade inom industrin  ”Märkligt hur det kan bli”

Skillnaden mellan varsel, uppsägning och arbetslöshet

DA reder ut tre vanliga begrepp

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Segt när semestern är slut? Träna på att vara här och nu

Segt när semestern är slut? Träna på att vara här och nu

Psykologens bästa tips för ökad närvaro och bättre lugn

Teslakonflikten

Strejkare köps ut från Tesla – i Malmö har alla lämnat

Strejkare köps ut från Tesla – i Malmö har alla lämnat

Uppgifter: Strejkare uppmuntras acceptera ”deals”  Erbjuds pengar för att gå

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

”Fredrik” har strejkat sedan dag ett  Har tappat förtroendet för IF Metall  ”Tesla har behandlat oss jättebra”

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

Nya varsel om stidsåtgärder  Gäller sex verkstäder  Uppgifter om jojo-strejk

Visa fler

Dödsolyckan på Northvolt

Arvid, 24: ”Hade hoppats att någon skulle ställas till svars”

Arvid, 24, kritisk mot företagsboten: ”Hoppats någon skulle ställas till svars”

Förlorade sin kollega i arbetsplatsolyckan  Miste själv en arm  ”För jävligt”

NCC krävs på fem miljoner efter dödsolycka på Northvolt

NCC krävs på fem miljoner efter dödsolycka på Northvolt

Dan Karlsson avled efter olycka 2023  Träffades av fallande kran

Miste sin man: ”Det får inte tystas ner”

Lenas man dog på Northvolt: ”Det får inte tystas ner”

Två och ett halvt år senare väntar familjen fortfarande på svar  ”Känns som han dött förgäves”

Nu måste männen ta sitt ansvar

Nu måste männen ta sitt ansvar

Insändare från IF Metalls centrala ungdomskommitté  ”Kräver att alla män inom vårt förbund tar sitt förbannade ansvar”

Ludvig är ledig på fredagar: ”Fantastiskt”

Ludvig är alltid ledig på fredagar: ”Fantastiskt”

Löbe Granit har fyradagarsvecka  ”På fredagar är det golf som gäller”

Glädje på Avesta Jernverk: ”Nu kommer det här att rulla i 100 år till”

Glädje på Avesta Jernverk: ”Nu kommer det här att rulla i 100 år till”

Outokumpu storsatsar  ”Från den här orten levererar vi”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram