Dagens Arbete har kartlagt och kontaktat svenska företag som köper in Teslabilar trots den pågående konflikten.
Här kan ni läsa företagens svar.
Vi har bett företagen svara på följande frågor:
– Flera företag har valt att stoppa inköp av Tesla, som en följd av Teslastrejken. Men ni har fortsatt att köpa Tesla. Varför?
– Ni har kollektivavtal med fackförbund som har infört stridsåtgärder i Teslakonflikten. Är det då lämpligt att ni fortsätter köpa Teslabilar?
– Är det i linje med er uppförandekod att göra affärer med företag som befinner sig i en arbetsmarknadskonflikt?
Här är företagens svar i sin helhet:
#1 Bravida Sverige, 136 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#2 Saab, 96 Teslabilar
”Schysta arbetsvillkor är viktiga för Saab och en självklar del av de principer och riktlinjer som reglerar alla delar av vår verksamhet.
Saab förväntar sig också att våra leverantörer över tid lever upp till de regelverk vi själva har att följa och vi genomför regelbundet utvärderingar av våra leverantörer.
Tesla är en av flera tjänstebilsleverantörer till oss och vi förväntar oss i nuläget att den pågående konflikten får sin lösning mellan de två berörda parterna, IF Metall och TM Sweden.”
#3 Dekra Industrial, 62 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#5 Saint-Gobain Sweden, 34 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#6 Swedol, 34 Teslabilar
”Swedol har hållbarhetsmål som förutsätter att en andel av våra tjänstebilar är eldrivna.
De leverantörer av bilar vi har haft kontakt med har antingen haft svårighet att leverera bilar eller har erbjudit bilar som vi valt bort pga kvalitetsproblem.
Tesla kunde dock svara mot på de krav vi har och då har vi valt dem. Det är fortfarande en mindre andel av våra tjänstebilar som kommer från Tesla, en majoritet är från andra tillverkare.
Vi stödjer den svenska modellen, vårt företag är medlemmar i Svenska Handel, vi uppmuntrar och stödjer facklig aktivitet i vårt bolag, och vi har kollektivavtal. Tesla har valt en annan väg, det är deras val, och facken har valt att införa stridsåtgärder, det är deras val. Vi är inte part i konflikten och kommenterar den inte mer än så.
Så länge Tesla lever upp till de lagkrav som gäller i Sverige och respekterar de anställdas rättigheter ser vi inget hinder att ha dem som leverantör. Med det sagt så kan jag personligen tycka att de borde teckna kollektivavtal, men det beslutet är deras och inte vårt.”
#7 Orange Cyberdefence Sweden, 33 Teslabilar
”Tack för att ni journalistiskt belyser viktiga ämnen.
Gällande uppgifterna att flera företag valt att stoppa inköp av Tesla, så har det inte varit något vi diskuterat.
Vi har aktivt uppmuntrat våra medarbetare att välja elbil som en del i vårt miljöarbete, men sedan inte givit ytterligare direktiv.
Det är såklart en balans mellan att ta ansvar för samhället som företagare, även om vi inte är så stora, och bemöta önskemål hos befintliga och nya medarbetare. Enligt statistik från Transportstyrelsen är Tesla i topp över nyregistrerade elbilar, en populär bil. Det valet avspeglar sig även bland våra medarbetare som väljer bilmodell och också betalar själva för förmånsbilarna.
Vi gör återkommande compliance-check av alla leverantörer, Tesla är helt grönt enligt det verktyget vi använder, och har därför inte blivit föremål för ytterligare diskussion. Vi har dock ett ansvar att även följa samhällsdebatter, och detta blev en bra påminnelse om det. Vi gör därför en översyn av vår bilpolicy, och under tiden har vi valt att pausa valet av Tesla som förmånsbil för våra medarbetare.”
#8 Gunnar Dafgård, 31 Teslabilar
”Dafgårds har ett starkt fokus på att ställa om till fossilfri mobilitet genom att erbjuda rena elbilar och hybrider i tjänstebilsutbudet, där Tesla är ett av flera bilmärken.
Tesla är en populär elbilstillverkare i Sverige, och våra medarbetare har efterfrågat möjligheten att välja deras modeller.
Vid årsskiftet 2023/2024 uppdaterade vi vår bilpolicy, då lade vi till olika bilar från flera andra tillverkare för att bredda vårt tjänstebilsutbud.
Dafgårds har ingen generell policy att bojkotta företag som ligger i arbetsmarknadskonflikt. Givetvis är vi öppna för diskussion om tjänstebilsutbudet om det finns en efterfrågan på detta från våra medarbetare eller dess företrädare.”
#9 Sesol, 30 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#10 Kiwa Sweden, 30 Teslabilar
”Vi har en bilpolicy och därtill bilprogram som syftar till att tillhandahålla miljövänliga bilar med rätt ekonomiska förutsättningar som förarna vill ha.
Medarbetarna på Kiwa har väldigt hög anslutningsgrad till Facket och bolaget för en aktiv dialog med fackliga representanter om bilpolicy och bilprogram.
Bilarna är en stor del av våra medarbetares arbetsmiljö varför detta är viktig fråga.”
Ni har kollektivavtal med fackförbund som har infört stridsåtgärder i Teslakonflikten. Är det då lämpligt att ni fortsätter köpa Teslabilar?
”Vi har valt att låta våra medarbetare ta det beslutet.
Kiwa är en global koncern med uppförandekod som är den samma över hela koncernen. Således har Kiwa i Sverige samma och vi ser att det är i linje med vår uppförandekod.”
#11 Älvsby Taxi, 30 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#12 Assemblin El, 26 Teslabilar
”Vi har en mycket stor fordonsflotta med tusentals bilar, och är just nu i färd med att ställa om till fossilfria bilar (främst elbilar).
Vi köper många bilmärken varav en liten andel från Tesla. Vi ser kontinuerligt över vår strategi för inköp utifrån en bedömning av flera parametrar.
I dagsläget har vi inte valt att stoppa inköp av Tesla, men vi följer utvecklingen noga.
För oss är det självklart att teckna kollektivavtal och vi står bakom ”den svenska modellen” som fungerar bra i Sverige. Vi är dock av uppfattningen att konflikten i första hand bör lösas mellan de parter som är direkt berörda.
I vår uppförandekod för leverantörer finns flera sociala, etiska, arbetsrättsliga och miljömässiga krav, men pågående arbetsmarknadskonflikter är inte i strid mot vår uppförandekod. Med det sagt så följer vi naturligtvis utvecklingen och agerandet i denna konflikt.”
#13 Anticimex Services, 25 Teslabilar
”Vi tackar nej till att lämna en kommentar den här gången. Tack för din förståelse.”
#14 Ecokraft Sverige, 25 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#15 Anticimex, 24 Teslabilar
”Vi tackar nej till att lämna en kommentar den här gången. Tack för din förståelse.”
#16 Saab Dynamics, 22 Teslabilar
”Schysta arbetsvillkor är viktiga för Saab och en självklar del av de principer och riktlinjer som reglerar alla delar av vår verksamhet.
Saab förväntar sig också att våra leverantörer över tid lever upp till de regelverk vi själva har att följa och vi genomför regelbundet utvärderingar av våra leverantörer.
Tesla är en av flera tjänstebilsleverantörer till oss och vi förväntar oss i nuläget att den pågående konflikten får sin lösning mellan de två berörda parterna, IF Metall och TM Sweden.”
#17 ÅF-Industry, 21 Teslabilar
”Tack för ditt mail och dina frågor, men vi tackar nej till att kommentera.”
#18 Swegon Group, 21 Teslabilar
”Vi har en hög ambitionsnivå vad gäller vårt miljöarbete, och styr mot en elektrifierad bilflotta.
Därav har Tesla varit ett av alternativen, även om Volvo fortfarande är vårt vanligaste bilmärke.
Utöver miljöarbetet har vi ett bredare hållbarhetsarbete där även sociala aspekter är viktiga för oss, och vi har sedan lång tid ett mycket gott samarbete med fackliga organisationer, och vi har kollektivavtal på samtliga våra svenska bolag.
Vi har ett stort antal märken för brukaren av bilen att välja på, och för att ge dem tydlighet, inte minst med tanke de långa ledtiderna, så försöker vi uppdatera vår bilpolicy så sällan som möjligt.
Vår förhoppning har varit och är att konflikten mellan Tesla och facket ska lösas mellan parterna och vi har hittills valt att inte ta aktiv ställning i frågan. Vi för löpande diskussioner med våra fackliga ombud, och kommer frågan upp där kommer vi avhandla den i dessa samtal precis så som vi hanterar andra frågor.
Uppförandekoden reglerar inte exakt den här situationen, och det är inte i strid med den.”
#19 Sharp Business Systems Sverige, 20 Teslabilar
”Vi utvärderar kontinuerligt alla våra samarbeten.
Företaget tar inte officiell ställning i politiska frågor eller arbetsmarknadstvister, vi kräver dock att våra leverantörer följer respektive lands gällande lagstiftning.
Vi har i Sverige själva kollektivavtal och ser det som en styrka i att vara en attraktiv arbetsgivare.
#20 Danir Aktiebolag, 20 Teslabilar
Är det inte frivilligt i Sverige om man vill teckna kollektivavtal eller är det tvingande enligt lag?
Danir AB är moderbolaget i en koncern. Vi lägger oss inte i vilka bilar dotterbolagen köper men uppskattar om de köper miljövänliga bilar och bilar med låga driftkostnader.
Som jag förstått det är det frivilligt om ett företag vill teckna kollektivavtal.
Om du kan visa att Teslaanställda har sämre villkor än jämförbara bolag som har kollektivavtal så ska vi titta på frågan. Vi värnar bra villkor för de anställda men vi kan inte ha en situation där fackföreningar som vi inte har som motparter ska styra vilka bilar vi ska köpa. Facket ska fokusera på bättre villkor för sina medlemmar, det är legitimt.”
#21 Maximilians Transporter, 19 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#22 LK Systems, 18 Teslabilar
”LK har valt att teckna kollektivavtal sedan många år.
Vi tycker det är viktigt och ger en trygghet för både företaget och våra medarbetare.
Att teckna kollektivavtal är frivilligt i Sverige och hur andra företag beslutar är inte någonting vi tycker att vi ska recensera.”
#23 Kone, 17 Teslabilar
”Kone beslutade att pausa beställningar av Tesla i Sverige i december 2023.
På grund av förseningar i leveransprocessen levererades vissa fordon som beställdes 2023 till sina ägare i början av 2024.
Sedan början av december 2023 har vi dock inte erbjudit Tesla som företagsbil i Sverige, och inga nya beställningar har gjorts sedan dess.”
#24 Ernst & Young, 16 Teslabilar
Vi tackar nej denna gång.
#25 Praktikertjänst, 16 Teslabilar
”Praktikertjänst äger totalt 66 Tesla-bilar, varav 17 har köpts in sen strejken inleddes i oktober 2023.
Hela bilparken består av totalt 742 bilar.
På grund av arbetsmarknadskonflikten och Teslas agerande valde Praktikertjänst att under 2024 inte teckna centralt avtal med Tesla. Att det köpts in 17 bilar sedan arbetsmarknadskonflikten inleddes beror på att Praktikertjänsts delägare/verksamhetschefer själva kan bestämma vilken bil de vill köpa. Det finns riktlinjer för inköpen, men de reglerar främst ekonomiska aspekter.
Vi är medvetna om bristen i inköpsprocessen och arbetar sedan en tid med att se över den. Syftet med översynen är att ta fram en process där Praktikertjänsts delägare/verksamhetschefer ska tillämpa bolagets leverantörskod på inköp som de själva gör.
Vi har valt att inte teckna centralt avtal med Tesla på grund av konflikten. Det är ett beslut som faller inom det mandat Praktikertjänsts centrala inköpsavdelningen har givet den organisationsstruktur Praktikertjänst har. Vi har bedömt vårt agerande som proportionerligt och lämpligt i sammanhanget.
Vi respekterar fackförbundens stridsåtgärder i Teslakonflikten men på en generell nivå tar Praktikertjänst inte ställning med fackförbund till följd av stridsåtgärder.”
Varken vår uppförandekod eller vår leverantörskod säger något uttryckligen om vi får göra affärer med företag i arbetsmarknadskonflikt eller inte. Däremot står det att vi stödjer förenings- och organisationsfrihet.
Vår leverantörskod omfattar också föreningsfrihet och att leverantörens medarbetare ska skyddas från repressalier. Vår bedömning av Teslas agerande är att det är i strid med vår leverantörskod och vår uppförandekod, och vi har därför valt att inte teckna ett centralt avtal med Tesla.
Vi ser för närvarande över hur vi kan arbeta med hållbarhet i leverantörskedjan i hela organisationen, inte bara i centralt förhandlade avtal.”
#26 Karaten Bygg, 16 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#27 Schenker, 16 Teslabilar
”Tesla är ett av många märken att välja mellan, och anledningen till att vi har registrerat många Teslor är helt enkelt att det har varit ett populärt val av tjänstebil bland våra medarbetare.
Vi på DB Schenker värdesätter kollektivavtal och goda relationer med våra fackliga parter, och vi förväntar oss att våra leverantörer erbjuder rimliga arbetsvillkor för sina anställda.
DB Schenker har inte vidtagit några åtgärder mot Tesla. Vi värnar om avtalsfriheten, som är ett viktigt fundament i Sverige. Men om en leverantör inte följer regler på den svenska arbetsmarknaden omprövar vi vårt samarbete.”
#28 Postnord, 16 Teslabilar
”Som företag erbjuder vi förmånsbil till vissa av våra medarbetare som kan antas ha behov av sådant fordon.
Vi erbjuder ett antal olika märken där vi har en framförhandlad rabatt. Bland dessa ingår för närvarande inte Tesla. Som medarbetare kan man därutöver välja andra märken som uppfyller de krav vi har gällande säkerhet och miljö, och som ryms inom den så kallade TCO som bestämts. Även om det formellt är PostNord som leasar förmånsbilarna är det de enskilda medarbetarna som väljer fordon.
Vi har en skyldighet, enligt våra tillståndsvillkor, om att tillhandahålla den samhällsomfattande posttjänsten vilket främst innebär insamling och utdelning till och från samtliga privatpersoner, företag och andra organisationer i hela Sverige.
Även om PostNord, genom det sympativarsel som är lagt av SEKO och ST, för närvarande är förhindrat att dela ut postförsändelser, med mera, till Tesla, är vi inte part i själva huvudfrågan kring vilka avtal som Tesla bör eller inte bör ingå i.”
#29 Ica gruppen, 16 Teslabilar
”ICA tar inte ställning i den pågående konflikten.
ICA arbetar aktivt med omställningen till en fossilfri fordonsflotta.
Det gör att ett flertal olika elbilar från ett antal olika tillverkare, inklusive Tesla, erbjuds de medarbetare som har behov av en tjänstebil.”
#30 Ericsson, 15 Teslabilar
”Ericsson har inte beställt bilar från Tesla sedan strejken startade.
Däremot har redan beställda bilar levererats under 2023 och 2024 på sedan tidigare ingångna avtal.
Ericsson tar inte ställning i konflikten.
Däremot har det varit komplicerat att reparera en Tesla på grund av konflikten, därav beslutet att tillfälligt pausa möjligheten att välja Tesla som förmånsbil.”
#31 RO-Gruppen, 14 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#32 CGI Sverige, 14 Teslabilar
”Vi på CGI erbjuder våra medarbetare som är tillsvidareanställda möjligheten att leasa en bil som sedan kan användas både i tjänsten och privat mot ett löneavdrag.
Vi samarbetar med en extern leverantör som står som formell ägare av fordonet. Medarbetaren är i sin tur personligt ansvarig för fordonet.
Det krav vi ställer är att endast bilar med maximal CO2-utsläppsnivå på 90 gr/km kan väljas inom leverantörens fordonsutbud, vilket innebär att anställda som väljer att leasa en bil genom CGI ofta väljer en el- eller hybridbil.”
#33 Linjemontage i Grästorp, 14 Teslabilar
”Vi är medvetna om den pågående konflikten mellan Tesla och berörda fackförbund, men vill samtidigt framhålla att vi som företag inte är part i denna tvist.
Vårt fokus är att erbjuda våra medarbetare en förmånlig, hållbar och valfri tjänstebilslösning enligt våra interna riktlinjer och vår bilpolicy.
Vår bilpolicy är utformad för att uppmuntra personalen till att köra elbil i tjänst, vilket bidrar till klimatomställningen genom bland annat minskade koldioxidutsläpp från våra persontransporter. Vi tillåter bilar från alla elbilsleverantörer och i vår bilpolicy framgår att medarbetare själva har möjlighet att välja den elbil som bäst passar deras behov. Vi köper inte in bilar centralt som ett aktivt val av just Tesla, utan varje köp är en följd av våra medarbetares individuella val. Många av våra medarbetare föredrar att köpa Tesla eftersom det är bilar med bra säkerhets- och förarstödssystem som standard, låg energiförbrukning, lång räckvidd och bra laddningsinfrastruktur. Likväl står det var och en fritt att avstå från Tesla, om man själv bedömer att konflikten är av relevans för val av bil.
Vi respekterar fullt ut våra egna kollektivavtal och de fackliga organisationer som vi samarbetar med, men vi tar inte ställning i en konflikt som inte gäller vårt företag eller våra anställda. Vi håller oss till gällande arbetsrättsliga regler och riktlinjer, och överlåter till berörda parter att lösa sin tvist.
Vi har inte mottagit information om stridsåtgärder som innebär att företag eller medarbetare anslutna till fackförbunden är skyldiga att avstå från att köpa Teslabilar.
Vi bevakar givetvis utvecklingen i arbetsmarknadsfrågor och granskar leverantörer avseende arbetsförhållanden och anställningsvillkor, men i en konflikt av den här typen har vi som företag ingen intention att ingripa. Skulle vi kräva bojkott av varje företag i någon form av konflikt eller där det finns arbetsmarknadsdiskussioner, skulle vi behöva omvärdera många av de globala inköps- och leverantörsled som i dag försörjer Sveriges elnätsägare med material och produkter. Vi arbetar aktivt med våra material- och produktleverantörer för att långsiktigt förbättra miljöpåverkan, arbetsförhållanden och arbetsvillkor.”
#34 Assa Abloy Opening Solutions, 14 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#35 Avoki Holdco, 14 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#36 Öhrlings Pricewaterhousecoopers, 13 Teslabilar
”Vi väljer att avstå från att kommentera denna gång.”
#37 Cygate, 13 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#38 Greenfood, 13 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#39 Balco Group, 13 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#40 ÅF-Infrastructure, 12 Teslabilar
”Tack för ditt mail och dina frågor, men vi tackar nej till att kommentera. ”
#41 Combitech, 12 Teslabilar
”Vi på Combitech, som en del av Saab följer helt deras riktlinjer och inköpsrutiner.
Schysta arbetsvillkor är viktiga för Saab och Combitech och är en självklar del av de principer och riktlinjer som reglerar alla delar av vår verksamhet.
Saab och Combitech förväntar sig också att våra leverantörer över tid lever upp till de regelverk vi själva har att följa och vi genomför regelbundet utvärderingar av våra leverantörer. Tesla är en av flera tjänstebilsleverantörer till oss och vi förväntar oss i nuläget att den pågående konflikten får sin lösning mellan de två berörda parterna, IF Metall och TM Sweden.”
#42 WSP Sverige, 12 Teslabilar
”WSP Sverige äger inga bilar av märket Tesla och har inga bilar av märket Tesla i företagets fordonspool. Medarbetare på WSP kan dock, via ett externt företag, skaffa en bilkontobil för eget bruk, och väljer då själva tillverkare och modell.”
#43 Karaten bygg väst, 12 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#44 Nektab, Nordisk elkrafteknik, 12 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#45 PO Söderberg & Partner, 12 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#46 Zenseact, 12 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#47 Nexer, 12 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#48 Region Halland, 12 Teslabilar
”I Region Halland använder vi Miljöbilscentralen som underleverantör för hantering av den personalförmån det innebär att ha förmånsbil.
På så vis kan vi erbjuda våra medarbetare ett brett utbud och variation utifrån behov.
Det är medarbetaren själv som avgör vilken bil man önskar och också medarbetaren som ”äger bilen” under leasingperioden. Region Halland som finansiärer möjliggör bruttolöneavdraget. Vad som klassas som miljöbil avgörs nationellt och där är Tesla ett exempel.
Som komplement till föregående svar, så styr vi inte utbudet hos Miljöbilscentralen eller medarbetares egna önskemål.”
#49 Pac-Production Sweden, 11 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#50 Willys, 11 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#51 Stenvalls trä, 11 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#52 O.F. Ahlmark & co, 11 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#53 Nordic Climate Group, 11 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#54 ST1 Sverige, 11 Teslabilar
Har inte svarat på Dagens Arbetes frågor.
#55 Assemblin ventilation, 10 Teslabilar
”Vi har en mycket stor fordonsflotta med tusentals bilar, och är just nu i färd med att ställa om till fossilfria bilar (främst elbilar).
Vi köper många bilmärken varav en liten andel från Tesla.
Vi ser kontinuerligt över vår strategi för inköp utifrån en bedömning av flera parametrar. I dagsläget har vi inte valt att stoppa inköp av Tesla, men vi följer utvecklingen noga.
För oss är det självklart att teckna kollektivavtal och vi står bakom ”den svenska modellen” som fungerar bra i Sverige. Vi är dock av uppfattningen att konflikten i första hand bör lösas mellan de parter som är direkt berörda.
I vår uppförandekod för leverantörer finns flera sociala, etiska, arbetsrättsliga och miljömässiga krav, men pågående arbetsmarknadskonflikter är inte i strid mot vår uppförandekod. Med det sagt så följer vi naturligtvis utvecklingen och agerandet i denna konflikt.”
#56 Skydda i Sverige, 10 Teslabilar
”Hos oss är arbetsmiljö, säkerhet och hållbarhet centrala faktorer vid val av tjänstebilar.
I dagsläget har vi totalt 11 medarbetare med tjänstebil, och vårt val av bilar baseras på att säkerställa en trygg och miljömässigt hållbar arbetsplats.
Vi står bakom den svenska modellen och har stort förtroende för att arbetsmarknadskonflikter löses bäst genom de etablerade processerna mellan arbetsmarknadens parter.
Vår uppförandekod är baserad på internationella riktlinjer som FN:s Global Compact, ILO:s kärnkonventioner och OECD:s riktlinjer för multinationella företag. Denna kod säkerställer att vi alltid följer gällande lagar, regler och våra interna policies i alla länder där vi är verksamma. Vi förutsätter att alla parter i en arbetsmarknadskonflikt strävar efter att hitta lösningar som respekterar dessa principer.”
#57 Fazer Sweden, 10 Teslabilar
”Beslutet att inkludera Tesla som en del av vår tjänstebilspolicy togs innan den nuvarande strejken startade.
Vårt syfte var att utöka vårt elbilsutbud och erbjuda fler hållbara alternativ för våra anställda.
Hur det blir framöver med vår bilpolicy kan vi inte svara på då vi regelmässigt ser över vår bilpolicy, avtalen och vilka bilar som erbjuds. Det här är ett arbete som kommer att göras inom kort.”
#58 H&M Hennes & Mauritz, 10 Teslabilar
”Det stämmer att Tesla är en av de elbils-modeller vi har som förmånsbil, i övrigt väljer vi att inte kommentera ytterligare.”
#59 Grufman bil, 10 Teslabilar
”Anledningen till att vi valt att köpa fler Tesla-bilar är att vi har en stor efterfrågan på servicetjänster på äldre tesla-fordon, och de nya bilar vi införskaffat har inte bara ersatt ett antal äldre Model S som vi avyttrat, utan vi har även kompletterat med fler.
Totalt har vi skaffat 8 fabriksnya Model Y för att tillhandahålla dom till våra kunder som fria lånebilar.
Grunden i vår uppförandekod är att erbjuda förstklassig service till våra kunder och ha den mest kvalificerade personalen som kan uppbringas för ändamålet. Dagens kunder förväntar sig lite bättre service över lag, och lämnar man in en Tesla på service så förväntar sig de flesta att få en likvärdig bil som lånebil. Att Tesla, eller TM Sweden AB tillfälligt befinner sig i en konflikt är inget som påverkar oss mer än att vi har fått otroligt mycket mer att göra i verkstan, vilket vi är tacksamma för. Det har inneburit att vi kunnat nyanställa, höja löner och förbättra förmånerna för våra anställda – och som arbetsgivare är den anställdes väl det som väger tyngst. Utan välmående och produktiv personal kan man inte göra ett bra jobb.”
* För de bilar som har registrerats på leasingföretag finns inga offentliga uppgifter om vem som använder bilen. Vi har därför valt att sorterat bort leasingföretag i kartläggningen. Leasingföretagen står för en minoritet av alla registrerade Teslabilar.
Adam Daver, Markus Eliasson
Äntligen några röster som törs lufta sanningen, att det faktiskt är frivilligt att teckna kollektivavtal, och inget lagkrav vilket många tycks tro.
Jag är inget Tesla-fan men har svårt att förstå den häxjakt som en del fackförbund ägnar sig åt mot företag som följer lagkrav och arbetsmarknadsvillkor,men väljer att hoppa över kollektivavtal.
Fackförbunden borde rannsaka sig själva, de kanske har missat nåt väsentligt eftersom inte alla önskar dem.