Blandade känslor i Vaggeryd

Publicerad 2010-04-25, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:22

I morgon går Pappers medlemmar på Waggeryd Cell ut i strejk.
– Det känns inte särskilt bra, säger avdelningens ordförande Per-Jonny Krohn.

Under morgondagen läggs arbetet ner helt vid ytterligare sex arbetsplatser inom Pappers.

Det handlar om Stora Enso Fors, Södra Cell Mönsterås, Billrudägda Gruvön, Kappa Piteå, SCA Obbola utanför Umeå och Korsnäs Frövi.

Men också på ATA Timbers massabruk i Vaggeryd med sina knappa femtiotalet anställda.

Där kommer de trettio medlemmarna i Pappers att lägga ner arbetet helt – detta för att ledningen på bruket brustit i respekt för övertidsblockaden.

Åtminstone som Pappers centralt sett på saken.

Pappers bygger sitt ställningstagande på två saker som inträffade på Waggeryd Cell alldeles i början av övertidsblockaden.

I det ena fallet utförde en oorganiserad truckförare lastningsarbete på övertid. I det andra fallet, när problem uppstod i ett ställverk, hade en annan person med starkströmskompetens kallats in i stället för den som hade den ordinarie beredskapen.

Åtgärden var inte av skyddskaraktär, utan bara för att få igång driften igen, ansåg Pappers och lade ett varsel på bruket.

– Företaget anser inte att de gjort något fel, menar Göran Brorsson, konfliktombud på avdelningen. De anser att Pappers överreagerat.

Göran Brorsson betonar att det lokala facket inte gjort någon egen bedömning av det inträffade.

– Vi skulle bara rapportera in avvikelser från normal arbetstid och sedan har vi överlåtit till förbundet att ta beslut.

Göran Brorsson tycker att konflikten känns ”jättejobbig”.

– Och vi hade hoppats på att avtalet skulle vara klart vid det här laget.

Är ni motiverade att strejka i morgon?

– Vi ställer upp på förbundet. Det är viktiga krav som Pappers ställer.

Avdelningens ordförande, Per-Jonny Krohn, tar själv första strejkvaktspasset i morgon.

– Ingen har nekat att gå strejkvakt, säger han. Men det är alltid olyckligt när det går till så här extrema åtgärder.

Både Brorsson och Krohn ser det som om Waggeryd fick statuera exempel i konflikten.

– Ja tyvärr blev det så, säger Per-Jonny Krohn. Men nu är vi där.