Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet
IF Metalls jämställdhetsgrupp vill öppna för samtal ”Ser ofta saker tidigare än arbetsgivarna”
Publicerad 2010-09-30, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:21
Flertalet nyanställda får jobb viss tid.
– Viktigast är att kortidsjobb inte blir ett rullande system. Tillsvidareanställning ska vara det normala, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.
– Jag får ofta höra fackliga kamrater som glatt berättar att de tar in folk igen. Sen kommer tillägget nästan lika ofta, att, tyvärr, bara på viss tid.
Huvudanställningsformen är tillsvidare. Det står i våra avtal, konstaterar Veli-Pekka Säikkälä.
I nästan alla avtal står också att tillsvidareanställning kan ske högst ett år. Sedan måste arbetsgivaren bestämma sig.
– Huvuddelen av nyanställningarna är på viss tid. Så ser det nog ut, även om vi inte har några siffror på det.
Med finanskrisen i färskt minne har facket inte så mycket att sätta emot, resonerar Veli-Pekka Säikkälä.
– Risken för en dubbel-dip i världsekonomin har ökat försiktigheten på arbetsgivarsidan, som ju faktiskt bestämmer. Och osäkerheten om framtiden är ett argument som facket måste ta med i beräkningen.
Anställningsformerna är reglerade i kollektivavtal. Men det går lokalt att göra andra överenskommelser, när det finns speciella skäl.
– Men det är klart att vi känner oro för att visstidsformer ska permanentas. Det måste vi förhindra.
KJELL JOHANSSON