Klubbordförande om sorgen efter dödsolyckan: ”Man blir alldeles tom”
Kvinna i 50-årsåldern miste livet IF Metalls klubbordförande: ”Fruktansvärd dag”
Publicerad 2026-05-08, 04:00 Uppdaterad 2026-05-07, 22:31
En kvinna skadade handen vid en mindre explosion på ammunitionstillverkaren Nammo i Lindesberg. Polisen utreder arbetsmiljöbrott och vållande till kroppsskada.
Strax före sju på torsdagsmorgonen larmades polisen till Nammos anläggning i Lindesberg. En kvinna i 65-årsåldern hade skadats i en hand och förts till sjukhus, enligt Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i Bergslagen. Kvinnan har opererats.
– I och med att personen är opererad så antar vi att det är en allvarlig skada, säger Andreas Burstedt, Nammos vice vd och ansvarig för fabriken i Lindesberg.
Det är för tidigt att säga vad olyckan beror på, men polisen har upprättat en anmälan om arbetsmiljöbrott och en om vållande till kroppskada. Företaget har stoppat all produktion i väntan på att orsaken till olyckan utreds.
– Vi blir ju alla påverkade vid en sådan här olycka. Alla reagerar olika, men vi försöker fånga dem vi kan på ett individuellt plan. Vi har aktiverat vår krisgrupp för att kunna stötta alla på ett sätt som hjälper just dem, säger han.
Ammunitionstillverkaren Nammo har råkat ut för flera sprängolyckor där anställda skadats, något som Dagens Arbete rapporterat om tidigare. I november 2024 dömdes företaget till 2,1 miljoner kronor i böter efter en explosion vid fabriken i Karlsborg. En mekaniker skadades allvarligt i arm och ben sedan han kapat ett rör i ett laddrum. Röret innehöll ett explosivt ämne.
Bara två månader tidigare skadades en kvinna i handen och i ansiktet vid en explosion när hon monterade tändhattar vid samma anläggning.
Också vid Nammo i Lindesberg har det skett allvarliga olyckor även om de ligger längre tillbaka i tiden. 2011 fick två anställda föras till sjukhus efter en explosion i en bunker och år 2000 omkom en kvinna efter en explosion i en maskin som demonterade artillerigranater.

Nammos tillverkning av storkalibrig ammunition har expanderat kraftigt de senaste åren till följd av kriget i Ukraina. I Lindesberg har 30 anställda blivit 110 bara det senaste året. Peter Wetterberg, ombudsman på IF Metall Örebro, menar att den snabba expansionen riskerar att ske på bekostnad av säkerheten.
– Det kan man inte gardera sig från till hundra procent. Polisutredningen får visa om olyckan beror på stress eller ovarsamhet eller något annat.

Nammos företagsledning säger att det ännu är för tidigt att uttala sig om orsaken bakom dagens olycka i Lindesberg. Men företaget har utretts flera gånger tidigare och då bland annat fått kritik för brister i riskanalyser och ledning samt ”bristande upplärning och utbildning i explosivämneskunskap”.
Företagets vd Håkan Führ medgav 2024, när DA granskade bolaget, att personalen behöver utbildas bättre.
– Jag funderar mycket på hur man får till en mer genomgripande utbildning i energetiska material som sprängmedel. Det är särskilt viktigt nu när vi rekryterar folk mycket snabbt, sa han då.
Andreas Burstedt, ansvarig för fabriken i Lindesberg, menar att de utbildningsinsatser man gör är tillräckliga.
– Vi investerar mycket tid och resurser i att förebygga olyckor som den här. Vi utbildar all vår personal på det arbete man utför men vi ger också en fördjupad kunskap i energetiska material. Vi gör allt vi kan för att förebygga de här typen av arbetsplatsolyckor.

– Så det är inte så att ni växer så fort att ni inte riktigt hinner med att klara det här med säkerhet och utbildning?
– Nej, så är det inte. Utan det som är begränsande i vår expansion är säkerhet och utbildning. Vi har gjort riskanalyser och vi bedömer hur många personer vi kan utbilda och ta in på ett säkert sätt i vår verksamhet.
– Ni har stoppat produktionen. Hur länge då?
– Den är stoppad tills vi är klara med utredningen. Vi kommer inte starta någon produktion där vi inte kan garantera personalens säkerhet.
– Och hur lång tid kan det ta?
– Det tar den tid det behövs.