Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet
Flera arbetare skadades i ras Stora delar av gruvan hålls stängd IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”
Publicerad 2011-01-14, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:20
Bra att industrin håller ihop, annars hade vi riskerat hamna i en riktig avtalsröra.
IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä är nöjd med att industrifacken kommer att förhandla samtidigt i höst.
Egentligen löper tjänstemännens avtal ut fyra månader före de andra industrifackens. Men nu går alla industrifacken i takt – IF Metall, Pappers, GS, Livs, Sveriges Ingenjörer och Unionen.
Senast den 30 september ska förbundens avtalskrav lämnas över till arbetsgivarna.
Parterna siktar på att vara färdiga med avtalen den sista november. De opartiska ordförandena kan träda in i bilden den 1 november, enligt den nya tidtabellen. Fredsplikten upphör den 1 december. De nya avtalen börjar gälla den 1 februari nästa år.
Att gå fram gemensamt är helt nödvändigt, enligt Veli-Pekka Säikkälä.
– Det innebär att vi för vår del får ett betydligt starkare inflytande än om vi hade kommit efter tjänstemännen.
– Att i efterhand förhandla fram andra lönenivåer skulle ha varit mycket svårt eftersom arbetsgivarna skulle anse att det första avtalet tjänar som riktmärke.
Den nya tidtabellen är också förankrad bland de andra LO-förbunden som står utanför industrin.
Genom att vi är med i förhandlingarna från första början så gagnar det även de andra LO-förbunden, anser Veli-Pekka Säikkälä.
– De får naturligtvis insyn i våra förhandlingar med motparten
Samtidigt som facken drar upp riktlinjerna för nästa avtalsrörelse pågår också samtal om Industriavtalets framtid.
Efter förra avtalsrörelsen hoppade den största arbetsgivarorganisationen inom industrin, Teknikarbetsgivarna, av Industriavtalet.
Nu under våren hoppas IF Metall kunna förhandla fram en ny förhandlingsordning – ett nytt Industriavtal – med Teknikarbetsgivarna.
Alternativet är att parterna kommer överens om en tillfällig förhandlingsordning – eller helt enkelt tillämpa medbestämmandelagen.
– Det lockar nog ingen av oss eftersom det öppnar för statlig inblandning i form av medlingsinstitutet.
– Vi har målsättningen att förhandla fram ett nytt Industriavtal under våren. Då är det också viktigt att facken inom industrin åter går i takt som vi gör nu.
Annat var det i våras när Sveriges Ingenjörer och Unionen tecknade avtal först och därmed lät den fackliga fronten rämna. Och dessutom med en avtalslängd på 18 månader som var oacceptabel för LO-facken inom industrin.
– Vi har rett ut det där nu och fått ett bra klimat igen. Vi har hittat tillbaka hem och det känns bra, säger Veli-Pekka Säikkälä.
Pappers avtalssekreterare Matts Jutterström håller med.
– Det är viktigt att vi går i takt och att vi kunde hjälpa Teknikföretagen att reda ut det de ställde till med i förra avtalsrörelsen.
– Nu får vi ett inflytande över processen och det är jätteviktigt. Jag hoppas också att vi nu har skapat bra förutsättningar för en revidering av Industriavtalet.
GS avtalssekreterare Tommy Andersson upplever att det har funnits ett stort intresse från båda sidor att komma fram till en lösning.
– Även från arbetsgivarsidan ser man vikten av att hålla ihop industrins parter.
Han tror inte att den splittring som uppstod i förra avtalsrörelsen kommer att upprepas.
– Vi har haft genomgripande diskussioner under en lång period. Jag tror att alla förstår vikten av att hålla ihop industrins parter.
(Texten omarbetad den 14 januari.)