• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Veli-Pekka Säikkälä. Foto: TT Nyhetsbyrån.
Veli-Pekka Säikkälä. Foto: TT Nyhetsbyrån

Veli-Pekka Säikkälä om slutet på strejken: ”Förjävligt”

Publicerad 2026-08-13, 17:35   Uppdaterad 2026-08-25, 08:51

Att strejken avslutas är ett misslyckande. Men det fanns inget annat alternativ än att starta den, säger LO:s avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.

– Tesla har med sin stora starka ekonomi kommit undan med det här.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player…

När strejken på Tesla började för tre år sedan var Veli-Pekka Säikkälä avtalssekreterare på IF Metall och en av dem som var med och startade den.

– Jag tycker att det är förjävligt att det här företaget inte vill teckna kollektivavtal, som de flesta andra företag.

Trodde du då att det skulle gå så här?

– När man går in något sånt här är man aldrig helt säker. Man brukar säga att det är lätt att starta ett krig, men svårt att avsluta det. Det samma gäller med konflikter.

Han betecknar det som skett nu som ett misslyckande, men säger att det inte fanns något alternativ till att starta strejken.

– Det fanns ett så stort tryck bland medlemmarna.

När strejken väl började menar han att Tesla agerade på ett sätt som facket inte är vana vid. Inte minst genom att anlita strejkbrytare.

– Det har varit en oerhörd påfrestning för de strejkande. All heder åt dem.

Läs också

Tesla: ”Utnyttjat vår lagliga rätt att inte teckna kollektivavtal”

Efter nästan tre år av konflikt har facket nu meddelat att strejken mot Tesla är slut. Foto: TT

✓”Vi uppfyller huvudpoängen med den svenska modellen”

Pekar på risken för fler konflikter

Veli-Pekka Säikkälä säger att Tesla använt sina stora ekonomiska muskler när de köpt ut ett stort antal anställda. Enligt Veli-Pekka handlar det om ett 80-tal anställda, en siffra som DA dock inte kunnat få bekräftad. DA har sökt TM Sweden för en kommentar.

– Det måste ha kostat hur mycket som helst att ge dem stora summor pengar. När det inte finns strejkare finns det heller ingen strejk.

Kan det här göra att fler företag utmanar facket genom att inte teckna kollektivatal?

– Jag tror inte det. Vi har visat att om man gör det måste man hålla ut väldigt länge. Ett vanligt företag som inte har ideologiska skygglappar ser att det inte är företagsekonomiskt lönsamt.

Om fler företag nu skulle välja att inte teckna kollektivavtal säger han att Sverige skulle bli mer likt andra länder, där lagstiftningen är viktigare för relationerna på arbetsmarknaden. Det skulle leda till fler konflikter, tror han.

– Men nej, jag tror inte att den svenska modellen är hotad.

Nu ska facket utvärdera vad som hänt, än säger Veli-Pekka Säikkälä att det är för tidigt att dra slutsatser. Men en sak han undrar över är om IF Metall kanske dröjde för länge med stridsåtgärder. När strejken väl var ett faktum hade Tesla hunnit etablera flera anläggningar i Sverige. Kanske hade man haft större effekt om man gått hårdare fram redan 2013 när Tesla först kom till Sverige, funderar han.

Vad känner du nu?

– Jag tycker det är tråkigt. Det är det man känner.

Teslastrejken: Detta har hänt

27 oktober 2023: Strejken bryter ut

IF Metall tar ut Teslas mekaniker i strejk på företagets svenska verkstäder efter att förhandlingarna om kollektivavtal strandat.

2023–2025: Sympatiåtgärder strömmar in

När Tesla fortsätter att säga nej breddas konflikten. Flera LO-förbund går in med sympatiåtgärder: Transport blockerar lastning och lossning av Teslabilar i svenska hamnar, Elektrikerna stoppar arbete med Teslas laddstolpar och Fastighets stoppar städning av Teslas lokaler. Även andra fackförbund ansluter sig successivt. IF Metall fortsätter samtidigt att lägga nya blockader mot Tesla-relaterat arbete.

2025: Konflikten blir ett uthållighetstest

Tesla fortsätter verksamheten trots strejken och sympatiåtgärderna. IF Metall håller fast vid kravet på kollektivavtal. Konflikten blir Sveriges mest långvariga fackliga konflikt mot ett stort företag i modern tid. DA:s sammanställning från ettårsdagen beskriver hur frågan samtidigt kommit att handla om den svenska modellen, inte bara Teslas kollektivavtal.

20 februari 2026: Skattefelet avslöjas

IF Metall får veta att det inte är tillåtet att betala skatt på Teslastrejkarnas konfliktersättning. Förbundet hade valt att göra det för att de långvarigt strejkande inte skulle bli nolltaxerade och med det riskera sin SGI, a-kassa och allmänna pension.

Skatteverket betalar ut den inbetalda skatten till de strejkande mekanikerna. IF Metall uppmanar dem samtidigt att skicka pengarna vidare till dem, så att facket i stället ska betala för kommande föräldrapenningar och sjukskrivningar.

När skattefelet blir känt säger flera strejkare till DA att informationen från IF Metall varit dålig. Många beskriver en förvirring och frustration bland medlemmarna, vissa överväger att hoppa av.

Mars 2026: Jojostrejk och 40-timmarsvecka

De strejkande mekanikerna kallas till ett möte med IF Metall där de informeras om en ny strategi. Förbundet vill skicka tillbaka strejkarna till jobbet för att senare ta ut dem i strejk igen. Syftet med jojo-strejken skulle vara att skapa kaos på verkstäderna, berättar medlemmar för DA. I samma veva presenteras också att mekanikerna som är ute i strejk måste strejkvakta 40 timmar i veckan.

Enligt källor till DA ska många ha varit missnöjda med strategin, och de säger att IF Metall inte ville lyssna på kritiken. Flera mekaniker lämnar strejken under våren.

April 2026: Tesla öppnar nytt i Kalmar

Trots den pågående strejken öppnar Tesla en ny verkstad i Kalmar. IF Metall mobiliserar strejkvakter utanför.

Maj 2026: Ny blockad mot utlandsarbete

IF Metall inför en stridsåtgärd mot Teslas möjlighet att låta mekaniker arbeta utomlands. Den blir viktig eftersom den innebär att mekaniker som går tillbaka till jobbet inte kan skickas på jobb utomlands, vilket annars är möjligt enligt Teslas anställningskontrakt.

Maj–juni 2026: Mekaniker tillbaka på jobbet

Mekaniker i Malmö, Umeå, Uppsala och Stockholm återgår till arbetet. Tesla skickar dem hem med lön. Enligt IF Metall ska det här leda till att Tesla får en besvärlig övertalighet, eftersom de har tagit in strejkbrytare under konflikten.

Facket är också noga med att påpeka att konflikten inte är avbruten. Blockaden mot utlandsarbete ligger kvar. liksom sympatiåtgärderna.

Augusti 2026: Strejken återupptas

IF Metall tar åter ut mekaniker i strejk på verkstäderna. De som skickats tillbaka till Tesla ska nu i flera fall strejka igen.

Men under tiden har gruppen krympt ytterligare. DA:s uppgifter visar att Malmö nu saknar strejkare och att bara ett fåtal finns kvar i Stockholm och Uppsala. Flera strejkare har lämnat Tesla genom utköpsavtal som enligt uppgifter till DA i vissa fall har uppmuntrats av facket lokalt.

13 augusti 2026: IF Metall meddelar att strejken är slut

– Vi kan konstatera att Tesla är så starka motståndare till kollektivavtal att de hellre köper ut anställda som är medlemmar i facket än ge dem trygga villkor. Det saknar motstycke på den svenska arbetsmarknaden – precis som Teslas systematiska strejkbryteri. De har använt metoder som varit bannlysta i Sverige sedan 1930-talet.

Det säger IF Metalls avtalssekreterare Simon Petersson i det pressmeddelande som meddelade slutet för strejken.

Anna Julius

Läs mer: Fackligt IF Metall Tesla Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

En kommentar till “Veli-Pekka Säikkälä om slutet på strejken: Förjävligt”

  • Tony skriver:
    14 augusti, 2026 kl. 07:05

    Men inga kritiska frågor alls…som vanligt…typ vad känner han för företagen som blev av med jobb, dom anställda som blev av med jobbet, alla teslabilsägare som blivit drabbade på verkstäder etc etc…jag är personligen en av dom med privatägd bil.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Vill se bättre pension och slopat karensdrag

Oro på Volvofabriken i Olofström efter neddragningar på helgsskiften

Färre helgskift på Volvo – anställda rädda för uppsägningar

Oro i Olofström  ”Alla går runt och väntar”

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

LO:s minsta förbund satte stopp för soundtrack  ”Syftet var att åsamka trubbel”

Zara blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Zara, 36, blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Ska företräda 1 800 fackmedlemmar i Olofström  ”Viktigt att engagera sig”

Hans klubb trotsar SD-trenden

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Varslades innan semestern  Nu får 66 gå på Forgex i Virsbo  ”Skapligt förnedrande”

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Vill se bättre pension och slopat karensdrag

Granskning: Arbetskraftsutvisningarna

Armela utvisades när hon gjorde slut med sambon – trots fast jobb

Armela utvisades när hon gjorde slut med sambon – trots fast jobb i bristyrke

”Svårt att förstå hur mycket man förlorar”

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Dottern dog – då utvisades familjen

Dottern dog – då utvisades familjen

18-åriga Vanesa fick inga nya lungor  ”Jag kommer aldrig glömma hennes ord”

Visa fler

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Läsaren undrar hur hen ska få kollegorna att rensa kylen  Experten ger tips

Truckföraren Jennifer räddade hunden Tuss – i träskor 

Truckföraren Jennifer, 24, räddade hunden Tuss – i träskor

Räddningstjänsten avbröt insatsen  Då tog sågverkspersonalen över  ”Lyckotårar”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Framtidstro efter år av nedläggningshot  ”Vill att fabriken ska finnas i 100 år till”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram