Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna
”Kinachock”, krig och skakig omvärld Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet ”Svårare än någonsin”
Publicerad 2011-10-24, 14:35 Uppdaterad 2020-07-03, 14:25
Mitt i rådande avtalsrörelse har Pappers retat upp IF Metall och GS-facket.
Pappers hävdar att facken förhandlar under fredsplikt från 1 december.
– Jutterströms utspel känns konstigt. Jag förstår inte syftet, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.
Pappers avtalssekretare Matts Jutterström menar att facken inom industriavtalet, utom Unionen och Sveriges Ingenjörer, är bundna av fredsplikt från 1 december till 31 januari 2012.
Den uppgiften dementeras av Veli-Pekka Säikkälä. IF Metall har slutit en överenskommelse med Teknikarbetsgivarna om att fredsplikten slutar gälla 1 december.
– Då har Jutterström tecknat ett avtal som inte gäller. Jag kan inte se att vår överenskommelse inte skulle gälla, säger han.
– Det vore menlöst att sitta i förhandlingar under fredsplikt.
Veli-Pekka Säikkälä är märkbart irriterad på Matts Jutterström.
– Jag kan inte tolka utspelet på annat sätt än att Pappers förbereder sina medlemmar på att man inte kommer att gå ut i konflikt.
Är du övertygad om att Jutterströms tolkning inte gäller?
– Jag kan inte se att han har rätt. Visst, det är alltid Arbetsdomstolen som avgör i sista hand. Men vi har en överenskommelse och om någon part bryter mot den så har vi en situation där tecknade avtal inte gäller. Jag utgår från parterna respekterar skrivna avtal.
Matts Jutterström hävdar att IF Metall ”får säga vad fan de vill.”
– Då har de en annan tolkning. Jag skulle i alla fall inte vidta stridsåtgärder, säger han.
Per-Olof Sjöö, Fackförbundet GS ordförande, är även han irriterad på Pappers.
– Det är trams. Det är mycket märkligt att andra ska göra sig till tolk för de uppgörelser vi träffar.
– Vi har inte hört något från vår motpart om att detta inte skulle gälla. I så fall får vi ta det om det uppstår, men vi är överens om att det ska vara möjligt att vidta stridsåtgärder efter den sista november, säger han.
Också Teknikarbetsgivarna är oförstående till Pappers tolkning.
– Jag kan inte se att vår överenskommelse inte gäller. Och skulle den inte gälla får vi fixa till det så den gäller. Men jag kan inte se att det är något fel, säger Teknikföretagens förhandlingschef Anders Weihe.
Hur ser du på att facken börjar bråka inbördes mitt i avtalsrörelsen?
– Vi är inte intresserade av intrigmakeri. Vårt intresse är att teckna avtal på rimliga nivåer, säger Anders Weihe.