Arbetsgivare vill slippa avtala om belastnings­skador

Publicerad 2011-11-08, 10:17   Uppdaterad 2020-07-03, 14:25

Teknikarbetsgivarna vill ha bort avtalet med IF Metall om utvecklingsarbete mot belastningsskador. – Vi är förvånade. Belastningsskador är ju ett stort problem för våra medlemmar, säger Stefan Wiberg, arbetsmiljöombudsman på IF Metall.

Sedan 1980-talet har det funnits ett avtal om gemensamt arbete mot
belastningsskador. Teknikarbetsgivarna tycker nu att det innehåller en missvisande problembeskrivning och att Arbetsmiljöverkets olika föreskrifter numera täcker upp vad som bör göras.

”Hela avtalet ska därför utmönstras och upphöra” skriver man i de krav som överlämnades till IF Metall, Unionen och Sveriges Ingenjörer den 30 september.

Stefan Wiberg håller med om att det finns en del ålderdomliga skrivningar. Men IF Metall vill därför modernisera avtalet:

– Vår arbetsmiljöundersökning  ”Trender i industriarbetarnas villkor 2010” visar att ungefär 40 procent av de kvinnliga medlemmarna och 40 procent av de manliga riskerar belastningsskador. Därför vill vi ha ett avtal om hur man ska genomföra det som står i Arbetsmiljöverkets föreskrifter. Vi vill ha ett avtal om arbetsorganisation, arbetsinnehåll och arbetsintensitet, om produktionsteknik och om bemanning.

En extra anledning till förvåning hos IF Metall är att förra årets avtalsrörelse bland annat resulterade i en arbetsgrupp mot belastningsskador inom industrin, med uppgift att ta fram en konkret vägledning för det lokala arbetet.

– Arbetet blev nyligen klart, det tog tolv månader som avtalat och resulterade i en alldeles utmärkt broschyr  om förebyggande arbete som utges av Prevent.

Hos Teknikarbetsgivarna är man för närvarande sparsamma med kommentarer om det fortsatta arbetet mot belastningsskador.

– Jag tror inte att frågan är färdigbehandlad, säger Björn Hammar på Teknikföretagen.

– Vi är överens om att jobba med belastningsskador, det har vi ju tagit fram material om. Vi får se hur våra förhandlare löser detta.

Du kanske också vill läsa…

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Satsning på låga tvätterilöner betalas med bromsade ingångslöner: ”Absolut inte lönt”

Satsning på låga tvätterilöner betalas med bromsade ingångslöner: ”Absolut inte lönt”

Nytt tvättavtal på plats  Men nyanställda får stå för löneökningen  "Förjävligt att lönen är så låg"

Så blir din nya lön – avtal för avtal

Så hög blir din nya lön – avtal för avtal

Dagens Arbete reder ut de nya avtalen för IF Metall, GS-facket och Pappers

Klart: Nytt riksavtal för massa- och pappers­industrin: ”Vi är nöjda”

Klart: Nytt riksavtal för massa- och pappers­industrin: ”Vi är nöjda”

Så höga blir lönepåslagen  ”Förhoppningsvis en reallöneökning”  Arbetsgivarna: Positivt för alla

Lön, arbetstid, övertid – här är nyheterna i nya avtalet

Lön, arbetstid, övertid – här är nyheterna i nya avtalet

Nya avtalet är här  DA reder ut de viktigaste frågorna

Arbetsgivarna bekymrade: ”Kan äventyra konkurrenskraften”

Arbetsgivarna bekymrade: ”Kan äventyra konkurrenskraften”

”För högt”  ”Ett hot mot konkurrenskraften”

Fackens förhandlare om avtalet: ”Leverans på alla frågor – enorm facklig styrka”

Fackens förhandlare om avtalet: ”Leverans på alla frågor – enorm facklig styrka”

IF Metall om nivån: ”En av de högsta i industriavtalets historia”

Röster om det nya avtalet: ”Ganska bra ändå”

Röster om det nya avtalet: ”Ganska bra ändå”

”Inte jättedåligt”  ”Bra men ändå inte bra”  ”Helst sett en löneökning på fyra procent”

Nya märket klart – DA rapporterade live från tisdagens presskonferens

Nya märket är här – DA rapporterade live från parternas presskonferens

”Nådde inte fullt så högt som vi önskat”

Avtal klart: 6,4 procent på två år

Avtal klart: 6,4 procent på två år

Innehåller även arbetstidsförkortning  Låglönesatsning