Svårt tro på avtalsmirakel i påsk

Publicerad 2013-03-27, 17:07   Uppdaterad 2020-07-03, 14:25

ANALYSFörhandlingsdelegationerna skickas hem och konfliktorganisationen vässas. Från och med annandagen råder avtalslöst tillstånd och parterna är fria att varsla om stridsåtgärder. Det är dödläge i uppståndelsens tid.

Påsken är visserligen undrens tid. Men den som tror på avtal till påsk tror på mirakel.

Parterna står mycket långt ifrån varandra.

Det handlar om löner. Om nivån på lönehöjningarna. Om höjningen av avtalens lägsta löner. Om krontalspåslag.

Det handlar också om avtalsförsäkringarna. Om föräldratillägget som LO-förbunden kräver och som ska ge småbarnsföräldrar en extra peng och förutsättningar för en något mer jämställd vardag. 

Förhandlingarna mellan LO och Svenskt Näringsliv har kärvat betänkligt. I en hel vecka låg överläggningarna nere.

Inget tyder på att dessa frågor kommer att lösas under de närmaste dagarna. Därför skickade IF Metall hem sina förhandlingsdelegationer på onsdagseftermiddagen. Sånt är läget.

Långt ifrån varandra – på samma gång som parterna har ett intresse att vara först och sätta riktmärket för resten av arbetsmarknaden.

Samtidigt är Handels förhandlingar inne i ett intensivt skede och över byggena vilar konflikthot. Pappers å sin sida avvaktar vad som händer med systerfacken inom industrin.

Ingen av industrins parter vill att en sektor på hemmamarknaden skall sätta normen för löneökningarna. Så mycket prestige som lagts ner i Industriavtalet.

Man vad göra om avståndet är så stort att det inte går att komma överens?

Med den annalkande påsken närmar vi oss det avtalslösa tillståndet.

Så fort påskdag har övergått i annandag är parterna fria att varsla om stridsåtgärder. Därför ser facken över sina konfliktorganisationer just nu.

Under tiden fortsätter de opartiska ordförandena sitt uppdrag att leda förhandlingarna. 

Inom sju dagar från det att avtalet löpt ut ska opo kalla till partsgemensamma överläggningar. Så länge dessa överläggningar äger rum kan opo skjuta på en stridsåtgärd i 14 dagar. Annars 7 dagar.

Så ser spelplanen ut från annandag påsk – om nu inte jorden skälver och någon sparkar undan stenen som ligger i vägen för ett nytt avtal.

Du kanske också vill läsa…

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Satsning på låga tvätterilöner betalas med bromsade ingångslöner: ”Absolut inte lönt”

Satsning på låga tvätterilöner betalas med bromsade ingångslöner: ”Absolut inte lönt”

Nytt tvättavtal på plats  Men nyanställda får stå för löneökningen  "Förjävligt att lönen är så låg"

Så blir din nya lön – avtal för avtal

Så hög blir din nya lön – avtal för avtal

Dagens Arbete reder ut de nya avtalen för IF Metall, GS-facket och Pappers

Klart: Nytt riksavtal för massa- och pappers­industrin: ”Vi är nöjda”

Klart: Nytt riksavtal för massa- och pappers­industrin: ”Vi är nöjda”

Så höga blir lönepåslagen  ”Förhoppningsvis en reallöneökning”  Arbetsgivarna: Positivt för alla

Lön, arbetstid, övertid – här är nyheterna i nya avtalet

Lön, arbetstid, övertid – här är nyheterna i nya avtalet

Nya avtalet är här  DA reder ut de viktigaste frågorna

Arbetsgivarna bekymrade: ”Kan äventyra konkurrenskraften”

Arbetsgivarna bekymrade: ”Kan äventyra konkurrenskraften”

”För högt”  ”Ett hot mot konkurrenskraften”

Fackens förhandlare om avtalet: ”Leverans på alla frågor – enorm facklig styrka”

Fackens förhandlare om avtalet: ”Leverans på alla frågor – enorm facklig styrka”

IF Metall om nivån: ”En av de högsta i industriavtalets historia”

Röster om det nya avtalet: ”Ganska bra ändå”

Röster om det nya avtalet: ”Ganska bra ändå”

”Inte jättedåligt”  ”Bra men ändå inte bra”  ”Helst sett en löneökning på fyra procent”

Nya märket klart – DA rapporterade live från tisdagens presskonferens

Nya märket är här – DA rapporterade live från parternas presskonferens

”Nådde inte fullt så högt som vi önskat”

Avtal klart: 6,4 procent på två år

Avtal klart: 6,4 procent på två år

Innehåller även arbetstidsförkortning  Låglönesatsning