Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet
IF Metalls jämställdhetsgrupp vill öppna för samtal ”Ser ofta saker tidigare än arbetsgivarna”
Publicerad 2013-09-03, 13:21 Uppdaterad 2015-02-09, 11:14
– All ångest är borta nu. Frugan och jag har haft världens bästa semester.Det säger Tony Lind som vunnit slaget om sin livränta och fått tillbaka förtroendet för facket.
Dagens Arbete har tidigare skrivit om Tony Linds långa kamp för att få livränta. Han stred inte bara mot Försäkringskassan utan även mot sitt eget fack.
IF Metalls försäkringsansvarige glömde att skicka in en överklagan till Försäkringskassan i rätt tid. När sen felet skulle rättas till följde fler missar. Tonys försök att få skadestånd från fackets ansvarsförsäkring gav inte heller någon utdelning.
Men Tony gav inte upp. Nu har han till slut fått hjälp av fackets jurist och vunnit över Försäkringskassan. Han får hel livränta till han är 65 år och ett retroaktivt belopp för alla år han borde fått en ersättning.
– Jag visste att jag hade rätt, säger Tony. Facket klantade till det i början, men nu har det visat att det verkligen kan hjälpa folk.
– Många sa att jag skulle lägga ner, att det inte var någon idé, att jag skulle knäcka mig själv. Men jag är envis. Det betalar sig i längden.
Tony berättar att han löst skulder och köpt en del prylar för pengarna han fått från Försäkringskassan.
– Vi behöver inte tumma på varje krona längre. Det är skönt.
Mattias af Malmborg, som är jurist på LO-TCO Rättsskydd, säger att en noggrann arbetsmiljöundersökning på Tonys förra arbetsplats avgjorde saken.
Fösäkringskassan påstod först att det inte gick att bevisa att Tonys ryggont berodde på jobbet eftersom han omplacerats till ”lättare arbetsuppgifter”. Men kassan hade inte undersökt vad lättare arbetsuppgifter innebar. Det visade sig att jobbet innehöll både tunga lyft och konstiga vridningar av ryggen.
– Det här visar återigen hur viktigt det är med arbetsmiljöundersökningar, eller exponeringsutredningar, säger Mattias af Malmborg.