Handels: Det får aldrig bli en sammanblandning

Publicerad 2014-02-06, 07:29   Uppdaterad 2020-06-25, 16:47

Handels är ett av de förbund som inte längre ger bidrag till Socialdemokraterna. I många år har förbundet gett sex kronor per år och medlem till partiet. Nu öppnar de i stället upp för nya sätt att påverka politiken.

Handels kommer att fortsätta avsätta lika mycket pengar för politiskt påverkansarbete, men i stället för att ge pengarna direkt till partiet omprövas varje år vart pengarna ska gå.

– Det får aldrig bli en sammanblandning mellan socialdemokratin och fackföreningsrörelsen. Att vi har gemensamma värderingar behöver inte innebära att vi agerar som samma part. Partiet ska driva politik. Vi ska påverka politiken, säger Lars Anders Häggström, ordförande för Handelsanställdas förbund.

Beslutet att öppna upp för andra former av facklig politisk samverkan togs vid förbundets senaste kongress. Förra året gick pengarna till att ta fram en underlagsrapport om otrygga anställningar tillsammans med Arbetarrörelsens tankesmedja.

– Att få en hejd på korttidsanställningar och visstidsanställningar är ett av våra politiska mål. Den frågan driver vi inte bara gentemot Socialdemokraterna utan mot alla som vill höra på. Det handlar om vad man behöver göra politiskt för att komma åt de problem våra medlemmar ser, 
säger Lars Anders Häggström.

Innebär det att ni skulle kunna stödja projekt tillsammans med andra politiska partier?

– Ja, om de stöder våra krav. Vi måste kunna påverka politiken oavsett vilken regering som sitter. Sen tycker vi ju att det ska vara en socialdemokratisk regering men det är en helt annan fråga.

Lars Anders Häggström slår fast att Handels kommer att fortsätta arbeta tillsammans med Socialdemokraterna, till exempel genom handelsmedlemmar som är aktiva i partiet.

– Vi har fortfarande en unik samverkan med socialdemokratin men det behöver inte innebära att vi alltid stöttar dem med pengar, säger han.

ville henrik-klemens

Du kanske också vill läsa…

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

S kräver att regeringen agerar: ”Måste förstå vad rysk infiltration innebär”

S kräver att regeringen agerar: ”Måste förstå vad rysk infiltration innebär”

Efter DA:s granskning  Ställer fråga till regeringen  "Aldrig underskatta när ryssarna har olika intressen"

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Kravet: Färre timmar på jobbet  Så ska industriarbetare orka till pensionen  ”S borde lyssna mer på LO”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

Krokar arm i kritik mot regeringens invandringspolitik  ”Lösningar går alltid att finna”

IF Metall och S kräver undantag för Northvolt-personal som riskerar att utvisas

IF Metall och S kräver undantag för Northvolt-personal som riskerar att utvisas

Vill rädda kompetens inför Lyten-starten.  ”Tiden håller på att rinna ut"

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

58 fackliga debattörer: "Gjort för lite och för sent"  IF Metall hänvisar till tidigare uttalanden  "Väldigt lång väg att få bojkott på plats"

🎧 PODD: Striden om karensen är tillbaka

Striden om karensen är tillbaka

Frågan om karensavdraget är åter på tapeten

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen: ”Svagt och dåligt”

Bara MP och V röstade för förbudet  ”Svagt och dåligt av de andra partierna”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

Facken vill se hållbara lösningar, nationellt självbestämmande och ökad forskning