Industriarbetarnas tidning

Industrin nobbar fackens lönekrav

3 november, 2015

Skrivet av

Frysta ingångslöner, utbyggd yrkesintroduktion och väsentligt lägre löneökningar. Så svarade industrins och handelns arbetsgivare på fackens krav.

Industriarbetsgivarnas chefekonom Mats Kinnwall inledde tisdagens pressträff med sin sammanfattning av det ekonomiska läget inför avtalsrörelsen: En långsam ekonomisk återhämtning utan tecken på att världskonjunkturen ska ta ytterligare fart.

– Det kan vara så att den normala tillväxttakten inte ligger runt tre procent som vi har trott, utan att vi kanske har en mer permanent nivå runt 1,5 procent. Det har betydelse för löneutrymmet.

Mats Kinnwall fortsatte med att visa grafer över fallande produktion, pressade vinstmarginaler och en arbetskraftskostnad som för svensk industri ligger över snittet för EU och Västeuropa. Dessutom har effekterna av en svagare krona – som under en period har gynnat svensk exportindustri – klingat av, menar Kinnwall.

Under de förutsättningarna är fackens krav på 2,8 procent i löneökning alldeles för högt, rentav skadligt, menar Per Hidesten, vd på Industriarbetsgivarna.

– Vi har arbetskraftskostnader som ligger 10 procent högre än stora delar av Europa och ett finskt avtal som ger 0,5 procent. Då kan vi inte höja lönerna med 2,8 procent.

Den långvarigt låga inflationen är ännu ett skäl att hålla nere löneökningarna, enligt Teknikföretagens vd Åke Svensson.

– Sist vi slöt avtal trodde vi att inflationen skulle stiga, men så blev det inte. Det är inte rimligt att tro att inflationen ska nå upp till två procent på ett års sikt. Vi kan inte enbart ta hänsyn till inflationsmålet, industrins konkurrenskraft måste väga tyngre.

Livsmedelsföretagens förhandlingschef Anna Nordin och Svensk Handels Mattias Dahl målade också upp en bild av branscher som pressas av internationell konkurrens. De relativt höga arbetskraftskostnaderna i Sverige är ett problem, menar de.

– Våra medlemsföretag är internationella och tar löpande beslut om var de ska öka eller minska sin produktion. Arbetskraftskostnaden är en nyckelfaktor och produktionen är på ett sluttande plan i Sverige. Det är viktigare än någonsin att vara återhållsam i lönerörelsen, säger Anna Nordin.

Både Anna Nordin och Mattias Dahl vill dessutom se frysta ingångslöner.

– Avtalsrörelsen handlar inte bra om oss som har jobb, utan också om de som står utanför. Vi kan inte höja trösklarna mer. Ingångslönerna är för höga. Vi vill inte sänka dem, men låt dem ligga still. Inflationen har varit noll sedan senaste avtalsrörelsen, då finns det inga skäl att höja ingångslönerna nu, säger Mattias Dahl.

Vilken nivå som på sikt är rimlig för en ingångslön hade de inget svar på.

– Det viktiga är att stoppa det eviga höjandet, säger Anna Nordin.

Frysta ingångslöner är däremot inget för Teknikföretagen eller Industriarbetsgivarna.

– Inom våra branscher finns inga enklare jobb kvar. Därför vill vi gärna se en utvidgning av yrkesintroduktionsavtalen så att de inte bara gäller för ungdomar, utan även andra som behöver komma in på arbetsmarknaden, säger Åke Svensson, vd på Teknikföretagen.

Han efterlyser en generell modell som fungerar lika för alla, i stället för olika speciallösningar för varje grupp.

Det lutar åt att industrin gärna ser ett kort avtal, precis som facken har föreslagit.

– Vi brukar gärna vilja ha långa avtal för stabilitetens skull. Men sist visade det sig bli alldeles för dyrt för oss. Med den osäkerhet som råder nu är det rimligast med ett kortare avtal, säger Åke Svensson.

En kommentar till “Industrin nobbar fackens lönekrav

  • Det är märkligt hur arbetsgivarna använder inflationen som argument lite som de själva tycker. Tidigare har vi fått höra att höga löneökningar driver på inflationen, och därför måste vi hålla igen på lönekraven. Nu säger man, tvärt om, att den låga inflationen gör att vi måste hålla igen på lönekraven. Det är väl ganska fräckt, i alla fall? Vi ska hålla igen när vi har inflation och vi ska hålla igen när vi inte har inflation. När kan vi få del av överskottet då, kan man fråga? Aldrig!

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

GS vill värna LO-samordningen

GS vill värna LO-samordningen

Makten över sin egen tid kommer högt upp på GS-medlemmarnas önskelista inför avtalsrörelsen. På avtalssekreterare Madelene Engmans lista finns bland annat en LO-samordning.

Strejkvarslet avblåst – avtal klart

Strejkvarslet avblåst – avtal klart

Tvätteriarbetarna har fått ett nytt avtal. IF Metall fick igenom kravet på garanterad löneökning efter två anställningsår.

”Kampviljan är jättehög”

”Kampviljan är jättehög”

Det är en påtaglig risk för konflikt i tvätteriindustrin, enligt både fack och arbetsgivare. Och hos fackets medlemmar finns en tydlig vilja att visa sitt missnöje, enligt Mikael Herrgård klubbordförande på Textilia i Rimbo.

Stor konfliktrisk i tvätteri­industrin

Den sista juni löper avtalet i tvätteriindustrin ut. Nu varnar både IF Metall och arbetsgivarsidan för konflikt. Stötestenen är att facket kräver en garanterad löneutveckling.

Klart med nytt tidningsavtal

Strejken på tidningsavtalet är avblåst. Både fack och arbetsgivare sade ja till medlarnas bud.

Helgmangling för att undvika strejk

Det blir medling hela helgen mellan GS och Almega för att nå ett nytt avtal och därmed undvika en strejk från onsdag i nästa vecka. GS säger samtidigt att det kan bli utökat varsel om tryckerierna rundar konflikten genom att flytta produktionen.

Parterna förbereder sig för tidningsstrejk

300 grafiker kan tas ut i strejk om en dryg vecka, vilket slår mot Expressen och andra stora tidningar. Tryckeriet Pressgrannar svarar med att flytta produktion till andra ställen. Nu ska tre medlare försöka lösa konflikten.

GS varslar om strejk

GS varslar om strejk för grafiker på tre tidningstryckerier. En kärnfråga är rätten till delpension.

Tidningsförhandlingar strandade i dag

Förhandlingarna för de grafiker som jobbar på tidningstryckerier strandade i dag. En av de stora knäckfrågorna är delpensionen.

GS håller fast vid deltidspension

GS-facket har inte släppt frågan om deltidspension för sina medlemmar på tidningsavtalet, medan motparten Almega säger nej. Avtalet går ut på lördag, det blir fortsatta förhandlingar nästa vecka.

Kris i byggbranschen

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Osäkerheten på marknaden gör att återstarten för K2A Trähus skjuts på framtiden.