Löner justeras på Strålfors efter kartläggning

Publicerad 2016-03-22, 13:00   Uppdaterad 2020-07-01, 10:23

Anmälan till Diskrimineringsombudsmannen (DO) gav resultat. GS-klubben på Postnord Strålfors i Ljungby har fått en jämställdhetsplan och osakliga löneskillnader har justerats.

Dagens Arbete har tidigare berättat om GS-fackets anmälan till DO. Historien, som nu går mot sitt slut, har handlat om en försenad jämställdhetsplan och lönekartläggning på Postnord Strålfors i Ljungby.

GS-klubben har sedan slutet av 2014 försökt få arbetsgivaren att ta fram en lönekartläggning och en jämställdhetsplan. Efter mer än ett år av påminnelser tröttnade klubben på att vänta och vände sig till den lokala avdelningen. GS-facket valde i början av januari 2016 att anmäla saken till DO.

Anmälan gav resultat. Nu finns en jämställdhetsplan på plats och en lönekartläggning har genomförts.

– Vi hittade inga diskriminerande löner. Men vi hittade vad vi tyckte var osakliga löneskillnader. Och där valde arbetsgivaren, som nog var lite pressad av anmälan, att gå in och rätta till det, säger Peter Berntsson, ordförande i GS-klubben på Postnord Strålfors.

Peter Berntsson berättar att resultatet av lönekartläggningen blev att månadslöner justerades upp med sammanlagt tolv tusen kronor för fem tillsvidareanställda. Lönen justerades även upp för ett tiotal visstidsanställda med ungefär 3000 kronor per person och månad.

Enligt Peter Berntsson är det sänkta ingångslöner och arbetsgivarens uppsägning av det tidigare lönesystemet som har gjort att skillnader har uppstått. Han anser att det är viktigt att parterna kommer fram till ny en lönemodell för att undvika att samma situation uppstår igen.

Eva Malmberg, HR- och kommunikationchef på Postnord Strålfors berättar att det förs diskussioner om lönemodellen mellan fack och arbetsgivare och att hon därför inte vill kommentera modellen.

I lönekartläggningen visade det sig också att männen på kollektivsidan totalt sett tjänar lite mer än kvinnorna.

– Vi har lika löner oavsett kön, så för samma jobb har du samma lön. Däremot kan det vara svårt att få kvinnor att köra vissa maskiner. Och kör du maskin så har du lite högre lön, så då tjänar ju männen på kollektivsidan totalt lite mer. Där har vi jobb att göra, säger Peter Berntsson.

Eva Malmberg från Postnord Strålfors beklagar förseningen och säger att företaget kommer att hålla tiden nästa gång.

– Definitivt ska vi vara färdiga i god tid, självklart, eller hur? Vi har gjort ett fel och tagit på oss att vi var två månader sena. Vi har verkligen lagt ner allt för att göra det här så bra som möjligt. Och eftersom samtliga fack har godkänt det måste de ju tycka att vi tillsammans har gjort något bra, annars hade de aldrig godkänt det.

Nästa gång en lönekartläggning och jämställdhetsplan ska tas fram tror klubbordföranden Peter Berntsson att det kommer gå enklare.

– De vet ju hur det går annars. Och en sådan här situation vill de inte hamna i igen. Så jag tror att samarbetet i den här frågan kommer bli bättre, säger han.

 

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.