
Ny dokumentär om Robertsfors diamantindustri
2 september, 2016
Den 22 oktober är det världspremiär för nya filmen Diamond People. Det är en dokumentär om diamantföretaget Element Six historia och om vad som händer när fabriken plötsligt försvinner.
Dokumentären Diamond People är gjord av den prisbelönta konstnären och filmaren Sara Jordenö, som växte upp i Robertsfors. Hon har på senare tid uppmärksammats över hela världen för dokumentären Kiki, som handlar om en subkultur för HBTQ-ungdomar i New York.
– Som filmare gäller det att skapa förtroende och först förstå vad det är för miljö som ska skildras. Oavsett vilket måste du gå på djupet och se perspektiven, förklarade hon häromveckan i en intervju med tidningen Norran, när Kiki hade premiär på Folkets Bio i Umeå.
Sara Jordenö bör förstå industrimiljön i Robertfors väl. Hennes första arbete var just på diamantfabriken. Hon är därför både deltagare och observatör i projektet, som är en del av Statens konstråds serie Industrisamhälle i förändring.
Dokumentären ska också visas på andra platser i Västerbotten och publiken ska få samtala om det de har sett och känt.
I Robertsfors är det många före detta diamanttillverkare och andra invånare, som med spänning ser fram mot premiären i Centrumhusets biograf. En av dem är kommunens näringslivsstrateg Olof Norberg, som har en bakgrund inom industrin och har blivit intervjuad av Sara Jordenö.
– Jag har varit ganska frispråkig i min kritik mot våra nationella politiker. Så jag hoppas och tror att Diamond People kan bli lika framgångsrik som Kiki. Jag har fullt förtroende för Saras blick och förmåga att sätta fingret på ömma punkter. Hon är en positiv människa och en sann estetiker, säger han.
IF Metalls klubbordförande, Ingrid Hanke, är också mycket förväntansfull inför dokumentären.
– Element Six skötte nedläggningen väldigt dåligt. Sara Jordenö är härifrån och hon är mycket duktig, säger hon.
Läs mer: