• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Illustration: DA
Gapet mellan Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna minskar. Illustration: DA

Fler industri­arbetare kandiderar för SD – snart ikapp S

Publicerad 2026-08-31, 04:00   Uppdaterad 2026-08-30, 13:04

I valet 2026 kandiderar nästan lika många industriarbetare för Sverigedemokraterna som för Socialdemokraterna, visar DA:s kartläggning.

– Sverigedemokraterna har störst andel arbetare på valsedlarna av alla partier, säger Johanna Rickne, forskare vid Stockholms universitet.

V V

Dagens Arbete har gått igenom Valmyndighetens listor på politiska kandidater i valen till kommun, region och riksdag mellan 2006 och 2026. För att få en bild av hur många industriarbetare som ställer upp för varje parti, sammanställde vi en lista på kandidater som angett yrken inom fackförbunden IF Metalls, GS-fackets eller Pappers branscher.

Resultatet är tydligt: Engagemanget i Socialdemokraterna har alltid varit störst, och fortsätter att vara det, men allt fler industriarbetare ställer upp i valet för Sverigedemokraterna.

I år kandiderar 472 industriarbetare för Socialdemokraterna och 416 för Sverigedemokraterna, enligt DA:s sammanställning. En drastisk förändring jämfört med 2006 – då förhållandet var 746 socialdemokrater och 48 sverigedemokrater.

Fyra gånger fler kandiderar för SD

I årets val finns över 1 200 industriarbetare på valsedlarna. Sedan valet 2006 har mellan 1 200 och 1 400 industriarbetare kandiderat i varje val. När Sverigedemokraterna kom in i riksdagen 2010, stod 100 industriarbetare på deras vallistor – i årets val kandiderar alltså fyra gånger så många.

Det är en trend i linje med hur stödet för partiet har utvecklats bland LO-medlemmar under samma period. 29,2 procent av LO-medlemmarna sympatiserar i dag med Sverigedemokraterna, enligt SCB:s partisympatiundersökning från juni i år. Motsvarande siffra för Socialdemokraterna är 36,5 procent.

”Ju högre upp i politiken, desto färre arbetare”

Allmänt sett är arbetare underrepresenterade bland folkvalda politiker. Så har det varit länge, berättar Johanna Rickne, forskare vid Stockholms universitet, som tittat på klasstillhörighet på valsedlarna.

– Ju högre upp i politiken, desto färre arbetare är det.

Johanna Rickne. Foto: Stockholms universitet

På senare år har dock underrepresentationen minskat något. Orsaken: Sverigedemokraternas intåg. Sverigedemokraterna har störst andel arbetare på valsedlarna av alla partier.

– Man kan säga att Sverigedemokraterna har bidragit positivt till att minska underrepresentationen.

Även i SD är dock andelen arbetare högre i väljarkåren än bland politikerna. För att avgöra om en person tillhör arbetarklassen har forskarna tittat på saker som yrke och utbildning.

Många arbetarväljare röstar på Socialdemokraterna, men där är andelen politiker med arbetarbakgrund lägre än i SD. I relation till andelen arbetare bland partiets väljare har S samma nivå av underrepresentation som M, KD och C.

– Ja, Moderaterna har färre folkvalda arbetare än S, men det är heller inte så många arbetare som röstar på dem. Om problemet ska åtgärdas är Socialdemokraterna det bästa stället att börja på.

Så gjorde vi undersökningen

1. Med hjälp av AI sammanställde vi en lista på yrkena inom fackförbunden IF Metall, GS-facket och Pappers – listan inkluderade också alternativa benämningar på yrkena.

2. Listan kontrollerades av en reporter, som tog bort felaktiga yrken och lade till yrken som saknades.

3. Vi begärde ut Valmyndighetens listor på politiska kandidater i valen mellan 2006 och 2026.

4. Eftersom många av de politiska kandidaterna anger yrkestitel i Valmyndighetens data, kunde vi använda vår yrkeslista för att identifiera vilka av kandidaterna som var industriarbetare.

5. Slutligen sammanställde vi resultatet för varje val. Resultatet ska se som en fingervisning: Eftersom de politiska kandidaterna själva anger yrkestitel kan vi ha missat kandidater.

Rasmus Lygner, Anna Julius

Läs mer: Fackligt val 2026
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Efter skolattacken – tyst minut på Seco Tools i Fagersta

Tyst minut på fabriken i Fagersta: ”Visar vårt stöd”

Efter skolattacken  Sorg på Seco Tools i Fagersta

”Vi vill ha fler barn, men nu kommer vi att vänta”

LKAB får köra malm på ”Dödens väg”: ”Inte rimligt”

Oskar jobbar för LKAB, ifrågasätter beslutet  80 malmtransporter per dygn  Enda vägen till förlossningen

Slutet på Teslastrejken

Simon Petersson försvarar jojo-strejken: ”Behövde höja insatsen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Eldina Melez kämpade för de strejkande i nästan tre år  ”Helt chockad”

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

Tesla bröt mot informationsplikten

Visa fler

Farliga truckar

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Älskade att köra truck – får aldrig göra det igen  Sätet lagades med skumgummi

Över tusen skadas i truckolyckor varje år

Över tusen skadas i truckolyckor – varje år

Trots nollvision och ökade kontroller  Trucken är den vanligaste olycksmaskinen

Tipsa DA:s granskande journalister!

Vet du mer? Tipsa oss!

Kontakta oss! Om du vill kan du vara helt anonym via vår krypterade tipstjänst

Anställda fick hacka krut med spade – facket larmar om explosionsrisk

Anställda fick hacka krut med spade – facket larmar om explosionsrisk

”Livsfarlig arbetsmiljörisk”  Företaget anklagas för att tysta ned händelsen

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

Pekar på oroligt världsläge  Ser behov av stärkt system

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram