Debattartiklar är texter som tar ställning. Åsikterna är skribenternas egna.

”En skärpning är bara början”

Publicerad 2018-01-23, 17:01   Uppdaterad 2020-08-25, 13:07

DEBATT ”Facket möter i dag arbetsgivare som allt oftare utmanar skrivningarna i avtalen. Att i det läget försämra möjligheterna till det som är vår förutsättning för styrka i förhandlingarna – strejkrätten – är inte vad fackföreningsrörelsen behöver”, skriver Lars Wåhlstedt, förhandlingsombudsman på Pappers.

Eventuella inskränkningar i rätten att strejka utreds nu, efter den utdragna konflikten om arbetsvillkoren mellan Hamnarbetarförbundet med företaget APM Terminals i Göteborgs containerhamn.

Det är så klart problematiskt med en konflikt som påverkar exportindustrin, och då även Pappers, negativt – men det är ju det som är meningen med en konflikt.

Men nu kan man förstås fråga sig om det i stället är rätten att lockouta som ska begränsas, det verkar vara arbetsgivaren som har nyttjat sina möjligheter till stridsåtgärder väl så mycket som de fackliga.

Vi har att göra med en arbetsgivare som driver det här för att få till ändringar i lagstiftningen, varje arbetsgivares våta dröm, det som de verkat för i så många år. De har grymtat om att de minsann köpt fredsplikt genom rikstäckande avtal, i syfte om att minska möjligheterna till sympatiåtgärder. Propagerat för att den moderna arbetsgivaren är så mån om sina anställda att det knappt behövs kollektivavtal. Spridit sin ”sanning” om att strejk är omodernt, detta och mycket mera, trots –  eller kanske just därför – att vi har jämförelsevis väldigt få dagar med konflikt på arbetsmarknaden.

Det är i förhandling som vi kan lösa frågor och förbättra villkor för våra medlemmar, men förhandling kräver någorlunda jämbördiga parter. Rätten att kunna strejka är då väldigt viktig och i allra högsta grad modern. Vår fackliga styrka bygger på att vi tillsammans är starka, vi kommer aldrig att kunna köpa oss jurister eller liknande resurser i samma omfattning som arbetsgivaren.

Visst kan och ska vi jobba med att förbättra oss när det gäller förhandlingskunskap och pyssla med tvistelösningskunskap, men i slutändan krävs det ändå en ömsesidig respekt, någorlunda jämbördiga parter. Och en vilja att förhandla.

Därför är rätten att strejka oerhört viktig om vi i Pappers ska kunna påverka och förbättra arbetsvillkoren för medlemmarna. Redan det faktum att konflikträtten nu utreds, är därför mycket oroväckande

Vi har att göra med arbetsgivare som verkligen önskar avlöva oss anställda möjligheten att strejka, driver frågan hårt och med mycket resurser. Allt tyder på att det här är precis vad arbetsgivarna vill och redan det att frågan utreds är en liten seger för dem. Det är att spela dem i händerna. Der finns inget intresse för arbetsgivarna att komma överens när förändrad lagstiftning hägrar.

Det kommer nu argument om att vi inte vill ha utbrytare/syndikalister/företagsavtal och liknande skrämselskott. Nej, vi vill inte ha något av det där. Allt det har vi haft att göra med sedan länge, det är inget nytt och vi hanterar det. Argumentet är som om det vore vi fackliga som önskar en reglering av strejkrätten.

Vi har i Pappers råkat ut för arbetsgivare som testat att avtalsshoppa. Det vill säga att välja ett billigare kollektivavtal och med förhoppning om mindre tryck från våra lokala företrädare i förbundet. Den arbetsgivaren bytte arbetsgivarförbund och omfattades sedan av det avtal som gällde med annat fackförbund och ett annat riksavtal. I det ärende jag syftar på, var vi överens med det andra förbundet om att avtalsrätten hörde till Pappers. Sådana händelser är inte alls osannolika och hur reglerar man strejkrätten hårdare utan att vi står bakbundna nästa gång något liknande händer?

Sen är det naturligtvis så att det inte stannar där. Blir det en skärpning av rätten att strejka så är det bara en början, ett öppnande av dammluckorna. Arbetsgivarna kommer naturligtvis att fortsätta att driva frågan om att göra inskränkningar och försvåra för facket att agera, att försvaga vår förhandlingsstyrka.

Vi kan exempelvis se att vinstandelen för arbetsgivaren ökat under många år och andelen av vinsten som går till de anställdas lön minskar i motsvarande grad. Företagen skär ned på personalstyrkan betydligt mer än lönerna ökar, och ändå hörs ofta hot om att all löneökning kommer att ge motsvarande färre anställda – vilket det alltså gjort sedan länge, flera gånger om.

Vi möter arbetsgivare som allt oftare utmanar skrivningarna i lokalavtalen, värdefulla regleringar som vi tidigare varit överens om, men där de nu jobbar hårt för att minska det fackliga inflytandet och försämra villkoren till förmån för mer vinst. Vi har kunnat följa hur respekten för motparten och för ingångna avtal allt oftare saknas.

Att i det läget förändra och försämra möjligheterna till det som i grunden är vår förutsättning för förhandling, det är inte vad fackföreningsrörelsen behöver.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Mer åsiktsmaterial

Det fackliga samtalet kan inte vänta

Det fackliga samtalet kan inte vänta

”Känslan av att vara trygg är just en känsla och kan inte garanteras”

Vilket arbetsliv vill vi ha?

Pontus Georgsson: Vilket arbetsliv vill vi ha?

”Vi behöver hålla två tankar i huvudet samtidigt”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Sluta slå på de arbetslösa

Marie Nilsson: Sluta slå på de arbetslösa

”Regeringens jobbpolitik är helt misslyckad”

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

GS-facket ger svar på tal  ”Reser en obekväm fråga”

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Gröna arbetsgivare: Bilden är ofullständig   ”Är de en användbar berättelse i en bredare strid?”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

Det är inte demonstranterna som borde skämmas, skriver Jesper Johansson på Elitfönster i Lenhovda   ”Svårt att missa klassföraktet i detta”

Wallenbergarnas oväntade comeback

Harald Gatu: Nu gör Wallenbergarna oväntad comeback

I går omodernt – i dag en framtidsbransch  Wallenberg går in i stålet igen  ”Det såg man inte komma”

Du kanske också vill läsa…

Efter 20 år på Iggesund – nu tackar Jim Svensk Larm för sig

Efter 20 år på Iggesund – nu tackar Jim Svensk Larm för sig

Två decennier på pappersbruk  Nu väntar jobb i Stockholm  ”Jättestora skillnader”

Ödesdag för pappersarbetarna i Strömsbruk: ”Känns skit”

Ödesdag för pappersarbetarna i Strömsbruk: ”Känns skit”

Storvarsel: 43 av 77 sägs upp  Nu avgörs vilka som får gå  Pappers: "En riktigt tuff dag"

Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna

Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna

Lockout, uppsägning eller status quo  Detta säger lagen om Teslas skyldigheter

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000: ”Blev chockad när lönen kom”

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000 i månaden

Ett av Sveriges bäst betalda bruk  ”Väldigt stor skillnad”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Fackets nya strategi skapar förvirring  ”Konflikten är inte avbruten”

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

IF Metall bekräftar  Beordrats tillbaka till arbetet

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet – på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet — på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Jojo-metod kan skada Teslas verksamhet  Facket vill inte kommentera

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!