”Lite pirrigt känns det”
Julen närmar sig och nu tändas alla julshower igen. I en av dem står industriarbetaren Micke Holm på scen.
Industriarbetarnas tidning
15 mars, 2019
Skrivet av Pontus Ohlin
Ikväll händer det. Då ska pappersarbetaren Micke Holm från Piteå ställa sig framför tv-kamerorna och kanske sjunga hem hela Talangfinalen i Tv4.
– Det känns både väldigt pirrigt och spännande, säger han.
Vad betyder den här tävlingen för dig?
– Själva tävlingen i sig är faktiskt inte den stora grejen för mig personligen. Utan det är att jag efter många år av hobbymusicerande bestämde mig för att ställa mig i en helt annan komfortzon.
Göra något annat än vad du är van vid?
– Precis. Och att jag vågar det, det är jag väldigt stolt över. Samtidigt som jag förstås är väldigt laddad.
Och lite nervös, kanske?
– Mycket! Låten är bara två minuter lång, men jag längtar redan tills jag har sjungit färdigt den, haha!
Hur ska du göra för att vinna?
– Du, jag har faktiskt ingen speciell strategi för det. Men jag tycker i alla fall att jag har hittat en bra låt som jag kan stå för, en låt som också visar upp lite av vad jag kan. Men vilken låt det är vill jag inte avslöja förrän jag sjunger den ikväll.
Har du övat in några danssteg också?
– Haha! Nä, det blir inte mycket av det, jag kommer mest stå still. Däremot blir det mycket hjärta!
En halv miljon kronor kan du vinna. Vad gör du om du vinner?
– Ojojoj, jag vet inte. Jo, OM det skulle ske så tänker jag fara iväg någonstans med barnen, det har jag lovat dem. Och så skulle jag behöva en ny bil. Min Saab är så gammal nu och måste ersättas.
När du sjunger gör du det oftast i bilen när du åker till och från jobbet, varför då?
– Av rent praktiska skäl. När man är själv i bilen kan man ju vara sig själv, sjunga och spela vad man vill och hur högt man vill. Det finns väldigt få andra ställen där man kan göra sådant utan att andra hör på.
Sjunger du dystra låtar när du åker till jobbet och glada på vägen hem?
– Haha! Nä, det där är helt olika beroende på vilket humör jag är på. Ibland sitter jag bara och gör ifrån mig ljud av olika slag – visslar, trummar med händerna eller låtsas att jag spelar trumpet med munnen. En biltur brukar inte var lik en annan.
Micke Holm, 46, har haft sång som hobby samt ingått i flera lokala bandkonstellationer sedan mitten av 1990-talet. Till vardags arbetar han som processoperatör och instrumenttekniker på SCA Munksund. Han har två barn och bor i en villa strax utanför Piteå.
Talang är ett tävlingsprogram i TV4 där personer och grupper med olika slags talanger får visa upp vad de kan för jury och tv-publik. Årets säsong har pågått sedan i januari. Micke Holm gick under stort jubel direkt till final.