Dan är fackombud – och kandiderar för SD
Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud "Vill de peta mig går jag ur direkt"
Publicerad 2022-11-11, 11:50 Uppdaterad 2022-11-14, 13:44
DA möter Hon har en bakgrund som lödare, ombudsman och IF Metalls internationella sekreterare. Vid årsskiftet blir Birgit Birgersson Brorsson kommunalråd i Sölvesborg.
Vilka frågor vill du driva som kommunalråd?
– Vi vill bland annat ha fler utbildade pedagoger i skolan. Vi måste också bygga ut vården och omsorgen för äldre, många står i kö för att få en plats.
Ålder: 62 år.
Kallas: Biggan eller BBB.
Gör: Socialdemokraternas ordförande i Sölvesborg sedan 1 mars 2022. Har tidigare varit lödare, ombudsman och IF Metalls internationella sekreterare.
Aktuell: Kommunalråd (S) i Sölvesborg från och med årsskiftet. Förra mandatperioden styrdes Sölvesborgs kommun av Samstyret, en koalition mellan SD, M, KD och det lokala Sol-partiet. Kommunen ska nu ledas av S, M, C och Sol-partiet.
Varifrån kommer ditt politiska engagemang?
– Hemifrån. När jag var liten berättade min pappa hur han fick se min farfar, som jag aldrig har träffat, uppslängd på en kärra. Han hade dött på gården där han jobbade som dräng.
Du har varit ombudsman och IF Metalls internationella sekreterare i 15 år. Varför har du engagerat dig fackligt?
– När jag började arbeta som lödare var bara 18 procent av de anställda kvinnor, och de hade skitjobben. Männen hade uppgifter där de kunde tjäna in sina ackord på mycket kortare tid. Då blev jag förbannad och blev fackligt ombud på arbetsplatsen.
Hur kommer det märkas att en erfaren metallare tar över styret i Sölvesborg?
– Jag har förhandlat med många företag om löner, lagen om anställningsskydd och annat och är van vid att hitta lösningar. Som facklig tycker jag också att det är jätteviktigt med schyssta villkor på de 1 700 företagen i kommunen. Jag ska försöka att besöka minst ett företag i veckan. Då kan jag få reda på vad som gnager och hur vi kan förbättra villkoren. Går företagen bra får vi också vettiga arbetsplatser där folk trivs.
Flera moderater i Sölvesborg har blivit hotade sedan de lämnade Samstyret och bildade allians med Socialdemokraterna. Hur ser du på det?
– Det är för jävligt. Jag förstår att folk kan bli förbannade. Men när det går över i hot och hat är något fundamentalt fel. Det är ett hot mot hela demokratin.