• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Volvo Lastvagnar i Umeå. Foto: TT Nyhetsbyrån (arkivbild)

Hedvig och Jenny, 22, har slutat träffa kompisar på helgen – tvingas till övertid på Volvo: ”Sliter oerhört”

Publicerad 2024-06-05, 13:30   Uppdaterad 2026-01-07, 14:00

Hur mycket övertid får man jobba? På Volvo har neddragningarna lett till att de anställda beordras till övertid. Vissa tvingas jobba nästan varje helg.

– Svårt att träffa kompisar om man kliver upp klockan 04 varje söndag, säger operatören Jenny Viklund, 22.

V V

I stort sett varje onsdag eller torsdag kommer arbetsledarna på Volvo Lastvagnar i Umeå ut på golvet med sina listor. Skiftlaget får fylla i vilka som kan tänka sig att jobba ett extraskift på söndagen. Räcker det inte med frivilliga måste arbetsledaren bedöma vilka som inte har nog bra skäl att slippa.

Hedvig Näslund och Jenny Viklund, båda 22. Foto: Privat.
Hedvig Näslund och Jenny Viklund, båda 22. Foto: Privat.

Att återhämta sig eller att man bara inte känner för det, är sällan ett skäl för att slippa. Operatörerna Jenny Viklund, 22, och Hedvig Näslund, 22, har nu slutat planera in saker på helgerna. Planerna går ändå om intet.

– Man räknar inte längre med söndagarna för då är det förmodligen ändå jobb, säger Hedvig Näslund, som jobbat tre helger på raken utöver sitt ordinarie schema.

– Jag har missat ett antal födelsedagsfiranden. Och mors dag blev det ju ingenting för då jobbade jag, säger Jenny Viklund.

Arbetstid på Volvo – inte kortare, bara lång, beordrad och obekväm

Efter pandemin fanns ett uppdämt behov på marknaden, som gjorde att övertiden på Volvo Lastvagnar sköt i höjden. Det höga tempot fortsatte från senhösten 2022 under hela 2023, men sedan började efterfrågan att vika. I vintras sa därför företaget upp kontraktet för 300 bemanningsanställda och la om treskiften till tvåskift.

Det skulle räcka för att klara produktionen. Det höga uttaget av beordrad övertid skulle inte behöva fortsätta, utom vid oförutsägbara händelser, meddelade Volvo.

Facket delade inte ledningens bild och protesterade mot neddragningen. Och fem månader in på 2024 visar sig oron vara befogad.

– Det jobbas i stort sett övertid i samma omfattning nu som förra året. Vi lyckas inte få ut det som ska ut på veckobasis. Tvåskiften ger för lite tid för den volym som ska produceras, säger Tommy Näslund som är ordförande för IF Metall på Volvo Lastvagnar.

Vanligt med beordrad övertid, nästan oavsett hur mycket – facket: ”Sliter något oerhört”

Arbetsgivarna har rätt enligt kollektivavtalet att ta ut upp till 150 timmar övertid per år från varje anställd. Men i praktiken kan taket på övertiden sällan uppnås. Om man tar ut kompledigt efter en arbetshelg, eller om man tar ut timmarna som jobbas in i arbetstidsförkortningen, så blir det fritt fram för arbetsgivaren att använda dem till att kalla in på nya övertidstimmar. Med andra ord kan arbetsgivarna beordra lika mycket övertid som arbetstidsförkortningen skulle ge extra fritid, menar Tommy Näslund.

– Det här sliter något oerhört på de anställda, både fysiskt och psykiskt. Det går ut över folks relationer, man kan inte göra saker man lovat sin sambo eller sina barn, säger han.

Arbetstid i stället för vila – även på söndagar

Övertiden läggs oftast på söndagar, ett extra åttatimmarspass dag eller kväll. För Jenny Viklund och Hedvig Näslund går därför den lediga lördagen mest åt till att förbereda nästa veckas jobb. Vila, tvätta och göra matlådor inför veckan. Att gå ut eller träffa kompisar finns det inte utrymme till.

– Nej det blir ju svårt. Börjar jag jobba 05.48 på söndagen måste jag kliva upp klockan fyra. Vill man sova åtta timmar får man ju lägga sig åtta på lördagskvällen, säger Jenny Viklund.

Dagens Arbete har frågat hur länge Volvo lastvagnars ledning anser att det är rimligt att beordra övertid och om de fortfarande anser att det var hållbart att minska bemanningen så kraftigt i vintras.

I ett sms skriver Elisabeth Lundell, kommunikationsansvarig på Volvo Lastvagnar: ”I bland behöver vi hantera störningar i omvärlden och i vår egen process, och då använder vi övertid som medel för det.”

Janna Ayres

Läs mer: Arbetsmiljö arbetstid arbetstider Fackligt Hedvig Näslund IF Metall Jenny Viklund övertid Tommy Näslund Umeå Volvo Volvo Lastvagnar
Dela:

6 kommentarer till “Hedvig och Jenny, 22, har slutat träffa kompisar på helgen – tvingas till övertid på Volvo: Sliter oerhört”

  • Mattias skriver:
    5 juni, 2024 kl. 14:08

    Nu är det på tiden att ”skyldigheten att arbeta övertid” ändras i KA. Det enorma kapitlet behöver en modernisering den med. Det är det enda stycket i KA som är välskrivet och beskriver hur en arbetstagare inte har något att säga till om vid övertid.

    Det kan inte vara rimligt att ens arbetsgivare skall ha ALL makt över en individs fritid på 40 timmar i månaden eller 150 timmar om året.

    En övertid ska vara en nödlösning och inget annat.

    Svara
  • Fredrik skriver:
    5 juni, 2024 kl. 19:15

    Precis som på Södra.

    Svara
  • Christer Jansson skriver:
    5 juni, 2024 kl. 22:46

    De är bara å säga upp sej hade vägrat jobba så

    Svara
  • Robin skriver:
    7 juni, 2024 kl. 08:43

    Precis samma läge hos underleverantörer till Volvo Lv.
    Tycker personligen att facket ska prioritera övertidsersättningen i framtida förhandlingar.
    Bevisligen alldeles för billigt för arbetsgivarna att tvinga nga ut övertid. Denna trend har ju pågått länge nu, i artikeln står det ”efter pandemin” men jag påstår att det har vart så här längre.
    Det är mycket prat från arbetsgivarna att de värnar om personalen, om arbetsmiljön. Jo det låter ju fint, men fortfarande så kommer aktieutdelningen först.
    Vi kommer aldrig få arbetsgivare att frivilligt sänka vinstuttag kortsiktigt för att anställa mer personal
    Så antingen skall 150timmars regel skrotas, eller så ska övertiden kosta så mycket mer, att det inte blir systematiskt av företag att tvinga ut övertid var och varannan helg

    Svara
  • Anonym skriver:
    12 juni, 2024 kl. 13:38

    Den psykosociala arbetsmiljön på Volvo i Umeå är i botten.
    Så här illa har det aldrig varit på de 2 decennier jag jobbat där.
    Det är fruktansvärt att se sina arbetskamrater må så dåligt att vecka efter vecka bli utbeordrad, att ha arbetskamrater som står på golvet och gråter men blir mött av sin chef med iskall kyla som hävdar sin rätt att leda och fördela, FRUKTANSVÄRT!

    Svara
  • Magnus skriver:
    9 juli, 2024 kl. 12:22

    Nu har de dock kollektivavtal och facket har förhandlat fram avtalet som de följer.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter skolattacken – tyst minut på Seco Tools i Fagersta

Tyst minut på fabriken i Fagersta: ”Visar vårt stöd”

Efter skolattacken  Sorg på Seco Tools i Fagersta

Simon Petersson försvarar jojo-strejken: ”Behövde höja insatsen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

Pekar på oroligt världsläge  Ser behov av stärkt system

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

Tesla bröt mot informationsplikten

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Eldina Melez kämpade för de strejkande i nästan tre år  ”Helt chockad”

Teslas utköp kan vara brott mot föreningsrätten

Tesla köpte ut strejkare – kan vara brott mot lagen

Tesla betalade personal för att gå  Möjligt brott mot föreningsrätten

Anställda fick hacka krut med spade – facket larmar om explosionsrisk

Anställda fick hacka krut med spade – facket larmar om explosionsrisk

”Livsfarlig arbetsmiljörisk”  Företaget anklagas för att tysta ned händelsen

Blockaden hävd – då kan spökstationerna vakna till liv igen

Blockaden hävd – då kan spökstationerna öppna igen

Sympatiåtgärder dras tillbaka  Tesla: 250 laddare kan öppna

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Historisk facklig uppslutning  ”Önskat att de hade fått kollektivavtal”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

IF Metall misslyckades med att få till ett kollektivavtal

Efter skolattacken – tyst minut på Seco Tools i Fagersta

Tyst minut på fabriken i Fagersta: ”Visar vårt stöd”

Efter skolattacken  Sorg på Seco Tools i Fagersta

Slutet på Teslastrejken

Simon Petersson försvarar jojo-strejken: ”Behövde höja insatsen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Eldina Melez kämpade för de strejkande i nästan tre år  ”Helt chockad”

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

Tesla bröt mot informationsplikten

Visa fler

”Vi vill ha fler barn, men nu kommer vi att vänta”

LKAB får köra malm på ”Dödens väg”: ”Inte rimligt”

Oskar jobbar för LKAB, ifrågasätter beslutet  80 malmtransporter per dygn  Enda vägen till förlossningen

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

Pekar på oroligt världsläge  Ser behov av stärkt system

Friveckan kan försvinna på Alleima: ”Kommer jobba mer och tjäna mindre” 

Friveckan kan försvinna på Alleima: ”Kommer jobba mer och tjäna mindre”

Stålföretaget vill kapa kostnaderna  ”Alla är oroliga”

Farliga truckar

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Älskade att köra truck – får aldrig göra det igen  Sätet lagades med skumgummi

Över tusen skadas i truckolyckor varje år

Över tusen skadas i truckolyckor – varje år

Trots nollvision och ökade kontroller  Trucken är den vanligaste olycksmaskinen

Tipsa DA:s granskande journalister!

Vet du mer? Tipsa oss!

Kontakta oss! Om du vill kan du vara helt anonym via vår krypterade tipstjänst

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram