• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Jonas Sjöstedt (V) driver frågan om lex Tesla i EU. Foto: Lekan Oyekanmi (AP), Jean-Francois Badias (AP), Caisa Rasmussen (TT)

Sjöstedt (V) kräver att EU-kommissionen stoppar Teslas strejkbryteri

Publicerad 2024-07-26, 05:00   Uppdaterad 2024-07-25, 16:36

I en skriftlig fråga till EU-kommissionen kräver nu Jonas Sjöstedt (V) att EU stoppar Tesla från att använda utländska strejkbrytare i Sverige. Frågan väcktes efter Dagens Arbetes avslöjande om Teslas omfattande strejkbryteri.

I maj avslöjade Dagens Arbete att Tesla sedan årsskiftet flugit in utländska strejkbrytare vid 41 tillfällen. Efter det gick Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt fram med ett förslag om hur detta skulle förbjudas. Han föreslog en inskränkning av EU:s utstationeringsdirektiv – en så kallad lex Tesla – som innebär att företag hindras från att flytta runt arbetare mellan olika EU-länder under pågående arbetsmarknadskonflikt.

Jonas Sjöstedt, som sedan dess valts in i EU-parlamentet, har fortsatt att driva frågan. Under onsdagen skickade han, tillsammans med två företrädare för Vänsterpartiets systerpartier i Finland och Danmark, en skriftlig fråga till EU-kommissionen.

Parlamentarikerna kräver att EU-kommissionen redovisar vilka åtgärder man tänkt ta till för att förhindra att utstationeringsdirektivet missbrukas för att underminera en arbetsmarknadskonflikt.

Frågan har föregåtts av att de tre parlamentarikerna för en månad sedan skickade ett brev direkt till EU:s arbetsmarknadskommissionär Nicolas Schmit.

– Det här är en uppföljning eftersom Schmit inte har svarat än, även om vi vet att han har fått brevet, säger Jonas Sjöstedt.

Konfronterade von der Leyen

För en vecka sedan ställde Jonas Sjöstedt även frågan direkt till EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen när hon besökte EU-parlamentet.

von der Leyen svarade att EU-kommissionen står upp för strejkrätten och lovade att sätta sig in i ämnet och återkomma om saken. Jonas Sjöstedt är försiktigt positivt till svaret.

– Det var tydligt att hon var förberedd på frågan för hon lovade att titta på det här ganska snabbt och att återkomma. Jag fick intrycket av att de har förstått att det här är känsligt. Då tänkte jag att då följer vi upp med att skicka in en fråga så får vi det skriftligt och bra, säger han.

Läs också

Utländska strejkbrytare flygs in till Teslas verkstäder – ökat kraftigt sedan årsskiftet

Dagens Arbete kan avslöja att Tesla flyger in utländska strejkbrytare. Foto: TT (arkiv/montage)

Sedan Teslastrejken inleddes har elbilsbolaget flugit in utländska arbetare till Sverige vid 41 tillfällen. Det kan Dagens Arbete avslöja.

Enligt Jonas Sjöstedt borde konflikträtten väga tyngre än utstationeringsdirektivet.

– Man kan argumentera att konflikträtten och rätten till facklig organisering är en primärrätt, som det heter i EU, och primärrätt går före direktiv som är sekundärrätt.

”Skulle kunna få rättsliga effekter”

Sjöstedt hoppas nu på ett mer konkret svar från EU-kommissionen.

– Det vi hoppas att de svarar är att tanken med utstationeringsdirektivet inte är att man ska använda det till organiserat strejkbryteri. Det är inte avsikten med direktivet. Om de svarar så, skulle det kunna få rättsliga effekter i förlängningen, säger han.

Förslaget om en så kallad lex Tesla möttes av skepsis från oppositionen när det först presenterades, men även från IF Metall vars konflikt med Tesla frågan handlar om. Förbundets dåvarande avtalssekreterare, Veli-Pekka Säikkälä, menade att det är viktigare att stå fast vid principen att arbetsmarknadens parter gör upp om villkoren på arbetsmarknaden, och att politiker, både i Sverige och EU, håller sig borta.

Jonas Sjöstedt anser inte att en lex Tesla vore att lägga sig i en arbetsmarknadskonflikt.

– Vi lägger ju oss inte i konflikten. Den här konflikten är mellan arbetsmarknadens parter, det har vi ingen synpunkt på. Parterna måste lösa det här. Men man kan samtidigt inte ändra maktförhållandena i konflikten genom att missbruka EU-rätten. Det är det vi vänder oss emot. Då handlar det om hur EU:s utstationering fungerar idag. Det är ju inte så att vi har fri utstationering. Det finns redan villkor för utstationering. Och vi menar att ett av de villkoren borde vara att man inte använder utstationering för att bryta en konflikt, säger han.

Mikael Färnbo. Foto: Ida PerssonMikael Färnbo

Läs mer: Arbetsmarknad EU IF Metall Jonas Sjöstedt Nicolas Schmit strejk strejkbryteri strejkrätten Tesla Ursula von der Leyen Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

5 kommentarer till “Sjöstedt (V) kräver att EU-kommissionen stoppar Teslas strejkbryteri”

  • Patrik Nordlund skriver:
    27 juli, 2024 kl. 17:15

    Sjöstedt ska ge fan i att lägga sig i och stötta maffiaorganisationen IF Metall!

    Svara
  • Georg Hansson skriver:
    27 juli, 2024 kl. 18:39

    Löjligt av vänstern att försöka tvinga fram ett kollektivavtal.
    Själv fick jag upp ögonen för fackens maffiafasoner då jag själv var facklig arbetsplats person.
    Har därefter gått ut o är väldigt glad för mitt beslut.

    Svara
  • Richard skriver:
    12 augusti, 2024 kl. 13:05

    Det enda maffialiknande i den här konflikten är Teslas agerande, med livstids tystnadsplikt även efter avslutad anställning oavsett vad det gäller, 70-sidiga anställningsavtal på juridisk engelska och bedömningssytem som bygger på vad arbetsledaren/platschefen tycker om den anställde.

    Svara
  • Richard skriver:
    15 augusti, 2024 kl. 11:33

    Det är alltså ”maffiafasoner” att vilja se till så alla anställda har bra anställningsvillkor? Isåfall föredrar jag maffian framför att låta arbetsgivarna bestämma all ensidigt.

    Svara
  • Anders Martinson skriver:
    30 september, 2024 kl. 08:38

    Gärna tvång på kollektivavtal på svenska arbetsmarknaden. I många länder styrs arbetstagarnas rättigheter av lagar. I Sverige styrs rättigheterna kollektivavtal.

    Beträffande strejkrätten har den urholkats allt mer senaste åren utan att arbetstagarna kompenserats nämnvärt.

    Teslastrejken visar att strejkrätten måste stärkas, med åtminstone ett förbud mot strejkbryteri.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Svåra brännskador och förlorad syn  Så stor blir företagsboten

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav: Släpp inte pensions-frågan

Budskapet till nya regeringen  "Måste hända saker"

Oro på Volvofabriken i Olofström efter neddragningar på helgsskiften

Färre helgskift på Volvo – anställda rädda för uppsägningar

Oro i Olofström  ”Alla går runt och väntar”

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

LO:s minsta förbund satte stopp för soundtrack  ”Syftet var att åsamka trubbel”

Zara blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Zara, 36, blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Ska företräda 1 800 fackmedlemmar i Olofström  ”Viktigt att engagera sig”

Hans klubb trotsar SD-trenden

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Varslades innan semestern  Nu får 66 gå på Forgex i Virsbo  ”Skapligt förnedrande”

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

DA granskar: Läckan på Eurenco

Varningssystemet larmade – viftades bort av cheferna

Varningssystemet larmade – viftades bort av cheferna

Eurencos egen utredning visar  Ett ton nitroglycerin ”glömdes bort”  Ingen riskbedömning

Skyddsombudet: ”De utsatte oss för livsfara”

Larmet: Ett ton nitroglycerin-gegga kan explodera

Skyddsombudet om läckan på Eurenco: ”Inom 180 meter dör man”  Säkerhetssystem kopplades bort

Faran med enorma läckan: ”Går inte att stoppa”

Faran med enorma läckan: ”Går inte att stoppa”

FOI-experten om risken för detonation  ”Finns ingenting kvar av lokalen”

Visa fler

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Svåra brännskador och förlorad syn  Så stor blir företagsboten

Sista natten med gjuterigänget

Efter nedläggningen – Fredrik, 34, saknar kamraterna på gjuteriet

130 blev av med jobbet när Guldsmedshyttan lade ner  ”Vi var ett lag”

Gaslarm på SSAB – flera till sjukhus

Gaslarm på SSAB – flera till sjukhus

”Inga närmare uppgifter om hälsotillstånd”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram