Svenska järnvägen ska lagas: Nu går lilla betongfabriken på högvarv
Lars-Åke van vid skiften: "De verkar ju satsa nu" Bygger fundament till kontaktledningar Nya jobb
Publicerad 2024-08-10, 05:17 Uppdaterad 2024-08-07, 13:19
Ockelbo är inte bara prins Daniels uppväxtort. Det är också platsen för Sveriges enda vattenrutschbanefabrik.
Här har Ockelbo Plastindustrier byggt många av landets – och världens – vattenrutschbanor. Det har blivit över 1 000 stycken till 36 länder.
De stora plastmodulerna ser vid första anblicken anonyma ut, men det ligger mycket kunskap och handpåläggning bakom. Många av banorna får integrerade ljud- och ljuseffekter med 3D-teknik och lasershow, och är specialanpassade efter plats och tema. Ett sådant exempel är banorna på vattenparken i Örebro.
Erik Ohlsson, platschef på fabriken, vet själv hur det är att åka vattenrutschbana.
– Man blir ju barn på nytt. Den i Örebro är vårt största projekt hittills och det är verkligen jätteroligt att både få åka dem och tillverka dem, säger han.
Och de som är oroliga över skarvarna? Ingen osthyvel här inte. Delarna tillverkas med så hög precision som möjligt, för att banans delar ska kunna installeras så tätt det bara går – utan risk för glipande skarvar.
meter vattenrutschbana har tillverkats i Ockelbo genom åren.
Text och foto: Jakob Joelson