Efter segslitna förhandlingar står det klart att Nolato Alpha i Kristianstad säger upp 35 personer på grund av arbetsbrist. Facket ställer sig dock frågande till motiven.
I september varslades 75 personer. Sedan dess har 50 visstidsanställda tagits in för att klara produktionen och ordinarie personal har jobbat en hel del övertid.
– Det rimmar väldigt illa, säger Industrifackets klubbordförande Åsa Högman.
– Jag hävdar att det inte är någon arbetsbrist.
Företaget har presenterat prognoser som visar att även om det har varit mycket att göra nu så kommer sämre tider och då vill man vara förberedd. Åsa Högman ger inte mycket för de prognoserna.
– Dom har aldrig stämt tidigare, säger hon.
– Jag tyckte vi skulle ta bort alla visstidare först. Men kanske är visstidare och inhyrda som företaget vill ha framöver istället för fast anställda.
Dagens Arbete har försökt nå vd Claes Bjärholt men utan resultat. I Kristianstadsbladet har han emellertid tidigare förklarat att de visstidsanställda tagits in för att klara en kortvarig uppgång på en produkt och för att dra igång tillverkningen av en ny produkt.
De visstidsanställda är huvudsakligen tidigare anställda och inhyrda från bemanningsföretag. Enligt Åsa Högman finns det åtskilliga personer som åkt in och ut på företaget ett antal gånger och som nu börjar tröttna på det.
– Flera av dem kommer inte att gå tillbaka en gång till och det blir aktuellt, säger hon.
Nolato är underleverantör till telekom industrin huvudsakligen.




































































