Kvinnor och män lever fortfarande i skilda världar, även på arbetet. Deltidsarbete, tidsbegränsade anställningar, förtidspension och dåliga arbetsställningar är vanligare bland kvinnor. Det visar LO i en ny rapport.
Rapporten ”Frihet, trygghet och jämställdhet”, som presenterades i dag (8 mars) på Internationella kvinnodagen, är stundtals dyster läsning. Det säger LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin.
– Vi har pratat så länge om skillnader mellan kvinnor och män i arbetslivet, men det går väldigt långsamt framåt.
Socialdemokraterna enades på kongressen 2000 om att verka för en lagstiftning för heltidsjobb, påminner hon.
– Nu är det 2004 och inget har hänt.
Enligt rapporten är det kvinnor på 60 procent av de tidsbegränsade anställningarna. Sammanlagt hade ungefär 310 000 LO-kvinnor någon form av tidsbegränsad anställning under det första kvartalet 2003. Det är en ökning med 75 000 sedan 1990.
För männen har de tidsbegränsade anställningarna ökat med drygt 65 000 under samma tidsperiod och var förra året uppe i 200 000.
Vidare visar rapporten att arbetsmiljön genomgående är sämre för kvinnor än för män. Fler kvinnor än män uppger att de har stor ofrihet vad gäller arbetstid och ledighet, att de har en hårt styrd arbetssituation, upprepade och ensidiga arbetsrörelser, olämpliga arbetsställningar och att måste lyfta tungt varje dag. Svår värk i skuldror, nacke och axlar, långvarig sjukdom i skelett eller rörelseorgan och förtidspension eller sjukbidrag är också vanligare bland kvinnorna.
Lika förhållanden i arbetslivet är en viktig nyckel till jämställdhet inom alla områden i samhället, slår LO fast i rapporten. ”Så länge kvinnor har en mer otrygg anknytning till arbetslivet med deltidsanställningar och lite möjlighet att påverka sin arbetssituation kommer män fortsätta att ses som den huvudsakliga familjeförsörjaren. Det ger en arbetsmarknad för kvinnor som är anpassad till att kvinnor förväntas att ta huvudansvar för familjen.”.
Med rapporten hoppas Wanja Lundby-Wedin att frågan om hur Sverige ska kunna öka tillväxten, diskuteras på ett annat sätt. I dag tycks det finnas mer sprängkraft i att diskutera sänkt förmögenhetsskatt, företagens villkor och kvinnliga styrelseledamöter än kvinnors hälsa och anställningsförhållanden, säger hon.
– Det finns två sätt att lösa tillväxtfrågan. Fler arbetade timmar, och när vi gör det gör vi det mer produktivt. Här har vi en enorm potential.




































































