Fackliga företrädare stöder Mona Sahlin

Publicerad 2009-05-11, 12:00   Uppdaterad 2020-08-27, 09:54

Mona Sahlin får stöd från tunga fackliga representanter i det nya fackförbundet GS, som startar sin verksamhet 1 juni.

I slutet av förra veckan samlade Skogs- och Träfacket och Grafikerna de blivande avdelningsordförandena och en rad andra fackliga representanter, bland annat för att diskutera hur man ska nå alla förbundet GS:s medlemmar i kampanjen Facklig närvaro.

Dagens Arbete tog tillfället i akt och ställde en fråga med koppling till debatten om förtroendet för Mona Sahlin som Socialdemokraternas partiledare. Vi frågade ”Bör socialdemokraterna byta partiledare före valet 2010?”.

2 av deltagarna svarade ja och 14 nej.

Åtta valde att inte svara alls, kanske på grund av att en av Skogs- och Träfackets konferensledare, före enkäten, lät meddela sin åsikt, att nu var det viktigaste att inte tvista om vilken partiledare S ska ha, utan om hur valet ska vinnas åt S nästa år.

De som besvarade enkäten höll i stort sett med:

”Vi ska inte byta mitt i”, löd en kommentar från en ordförande som vill att Mona Sahlin ska fortsätta som socialdemokraternas ledare.

”Det är en kongressfråga”, svarade en annan. ”Man ska stötta den man valt i demokratisk ordning.”

En av dem skrev:

”Man ska stötta sin ledare, inte fälla.
Man ska hjälpa sin ledare, inte stjälpa.
Man ska råda sin ledare, inte förråda.”

De två som vill byta ut Sahlin föreslog Lars Stjernkvist, respektive Thomas Östros.

Försvaret av Mona Sahlin som S-ordförande kan ses mot bakgrund av den kampanj som startades i Pappers avdelning 86 Figeholm.

Ett antal klubbordförande i bland annat Pappers och IF Metall kräver Mona Sahlins och LO-ordförande Wanja Lundby-Wedins avgång.

ANDERS ELGHORN

Du kanske också vill läsa…

GS-facket rasar efter DA:s granskning: ”Modernt slaveri”

GS-facket rasar efter DA:s granskning: ”Modernt slaveri”

Reagerar på DA:s granskning  ”Ren mardrömsläsning”

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt  ”Handlar om att utöva inflytande”

Experter: Bryter mot lagar och avtal

Experter: Bryter mot lagar och avtal

Beslagtagna pass, ockerhyror och höga kontantbetalningar  ”Det är ett grymt överpris”

Ingen bryr sig – cheferna cashar in

Eva Burman: Ingen bryr sig – cheferna cashar in

Utländska säsongsarbetare utnyttjas i kyrkans skog  Hur är det möjligt?

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Valberedningen vill se Madelene Engman som ny ledare för GS  Föreslås ta över efter Per-Olof Sjöö  ”Sjukt häftigt”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Efter fyradagarsveckorna – nu ökar Älvsbyhus tempot

Efter krisen – Älvsbyhus tillbaka på femdagarsvecka

Försäljningsökning för första gången på flera år  ”Lite rastlös av att sitta hemma”

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

”Infekterad relation” på en av GS-fackets största arbetsplatser  Förbundsjuristen: ”Det här prövas väldigt sällan”

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Överenskommelse mellan fack och arbetsgivare  Så gör du för att få stöd