Premiär för sammanslagna GS-facket

Publicerad 2009-06-01, 12:00   Uppdaterad 2020-08-27, 09:54

I dag startar LO:s färskaste fackförbund, GS, sin verksamhet.
Skogs- och Träfacket och Grafikerna flyttar ihop i gemensamma lokaler vid Norra bantorget i Stockholm.

Ett par års utredande är över. Utredningen inleddes med att Grafikerna och Pappers planerade att bilda ett gemensamt förbund.

Skogs- och Träfacket kom med senare i den så kallade GPS-utredningen. Pappers hoppade av samarbetet förra året. GPS blev GS.

Efter en namntävling, där det ena fantasieggande förslaget efter det andra droppade in, bestämde sig slutligen de två förbundens ledningar för GS.

För 14 dagar sedan höll Skogs- och Träfacket och Grafikerna sina avslutande kongresser och en konstituerande kongress.

Där valdes Skogs- och Träfackets ordförande Per-Olof Sjöö till GS ordförande. Grafikernas ordförande Tommy Andersson, vice ordförande Erik Georgii samt Skogs- och Träfackets ombudsman Kenneth Johansson blir tre vice ordföranden.

GS har drygt 65 000 medlemmar inom skogsbruk, träindustri, tryckerier och grafiska designföretag (inklusive 13 000 pensionärer).

Förbundet är indelat i 15 geografiska avdelningar från ettan i Skåne till 15 längst i norr. 48 lokalombudsmän betjänar medlemmarna.

ANDERS ELGHORN

Du kanske också vill läsa…

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

Det är inte demonstranterna som borde skämmas, skriver Jesper Johansson på Elitfönster i Lenhovda   ”Svårt att missa klassföraktet i detta”

Nu går Peo hem – i maj väljer GS-facket ny ordförande

Nu går Peo hem – snart väljer GS-facket ny ordförande

Varit fackets ordförande i 17 år  Så är känslorna

GS-facket om kritiserade skogsentreprenören: ”Vi har inte godkänt något”

GS-facket om kritiserade skogsentreprenören: ”Vi har inte godkänt något”

Entreprenör blåste utländska arbetare i skogen  Skogsägarna: GS-facket gav sitt godkännande  ”Felaktigt”

GS-facket rasar efter DA:s granskning: ”Modernt slaveri”

GS-facket rasar efter DA:s granskning: ”Modernt slaveri”

”Ren mardrömsläsning”

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt  ”Handlar om att utöva inflytande”

Experter: Bryter mot lagar och avtal

Experter: Bryter mot lagar och avtal

Beslagtagna pass, ockerhyror och höga kontantbetalningar  ”Det är ett grymt överpris”

Ingen bryr sig – cheferna cashar in

Eva Burman: Ingen bryr sig – cheferna cashar in

Utländska säsongsarbetare utnyttjas i kyrkans skog  Hur är det möjligt?

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Valberedningen vill se Madelene Engman som ny ledare för GS  Föreslås ta över efter Per-Olof Sjöö  ”Sjukt häftigt”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”