Statsminister Reinfeldt vägrar att prata Saab med president Obama. Trots att amerikanska staten är majoritetsägare i General Motors. Nu tar facket självt kontakt med Vita Huset.
På vilket sätt vill inte IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven säga.
– Vi vill förvissa oss om att processen mellan GM och Saabs spekulanter är igång, säger han till TT.
Stefan Löfven tycker att regeringen borde vara mera aktiv nu när tiden håller på att rinna ut för Saab.
– Att inte regeringen gör motsvarande kan jag för mitt liv inte begripa. De borde ha intresse av att informera sig om att det hela går framåt.
Löfven har tidigare begärt att Fredrik Reinfeldt ska kontakta den amerikanska administrationen. Statsministern har svarat att ”Världen styrs inte av att politiker ringer till varandra.”
Ett motivering som Stefan Löfven underkänner.
– Otroligt dåligt. Om han inte tror på politiken, varför är han då statsminister?
Han tycker också att General Motors borde ta bladet från munnen och skapa klarhet i alla rykten som gör gällande att man egentligen inte vill sälja Saab.
– För GM:s del borde det vara viktigt att undanröja sådana rykten och i stället visa att man agerar.
Han konstaterar att Ford har varit mer lyckosamt i sina försäljningar.
-GM har bara misslyckanden. Det är en jämförelse som inte är till GM:s fördel.
Samtidigt gick de amerikanska återförsäljarnas organisation International Motors ut med ett öppet brev till GM. Organisationen tvivlar, enligt TT, på att GM gör sitt bästa för att sälja Saab.