Byggkrisen slår mot betongföretagen: ”Alltid tragiskt att bli av med jobbet”
Betongföretagen står näst på tur när krisen i byggbranschen tvingar företag till uppsägningar.
Industriarbetarnas tidning
19 januari, 2010
Skrivet av Göran Widerberg
Försvarskoncernen Saab varslar 115 metallare på Aeronautics i Linköping och Tannefors om uppsägning.
– Storleken och att det kom så tätt inpå förra varslet överraskar, säger IF Metallklubbens ordförande Göran Gustafsson.
Dagens besked kommer sig av fortsatt dålig lönsamhet.
– Vi måste bli effektivare och spara ännu mera, säger en bekymrad Göran Gustafsson.
Förra året varslades 300 anställda inom affärsområdet Aeronautics, varav hälften var metallare. Efter lokala förhandlingar resulterade det i att 90 av de 150 fick gå hem.
Innan de uppsägningarna ens är genomförda fullt ut kommer så nästa varsel.
– Som grädde på moset, säger Göran Gustafsson. Och den här gången är det bara metallare och inga tjänstemän som berörs.
Han ser framför sig en bekymmersam framtid för den svenska försvarsindustrin och det nya talet om att ”köpa från hyllan”.
– Det är en bister verklighet vi lever i.
I dagsläget jobbar 946 metallare inom Aeronautics, som bland annat tillverkar flygplanet Gripen och har stora kunder i Boeing och Airbus.