Dödsolycka på industriföretag – man hittades under maskin
Man i 65-årsåldern omkom ”Stor sorg”
Publicerad 2010-02-23, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:23
Förundersökningen om dödsolyckan i Cementas hamn i Slite 2007 läggs ned. Vid olyckan omkom en 58-årig rysk sjöman när ett fartyg lossade gips.
– Problemet är att fartyget sedan hann avgå innan ögonvittnena förhördes, säger kammaråklagare Mats Wihlborg.
Olyckan inträffade den 30 april. Med hjälp av en kran på land lossades naturgips från det Antigua/Bermudaregistrerade fartyget Ewald O. I lastrummet fanns fyra besättningsmän. Men kranföraren kunde från sin hytt inte se hela lastrummet. En av sjömännen träffades av skopan så allvarligt att han avled.
Vid lossningen fanns ingen signalman, alltså någon med uppsikt över kranens arbete och lastrummet.
Med hänvisning till detta och andra brister i arbetsmiljöarbetet gjorde Arbetsmiljöverket en åtalsanmälan. Och i november 2007 delgavs hamnchefen och Cementa misstanke om arbetsmiljöbrott och vållande till annans död.
Den fortsatta utredningen av olyckan har präglats av svårigheterna att få tag på kaptenen och besättning eftersom de är ryska eller ukrainska medborgare som arbetar långt från svenska hamnar.
– Dessa utländska medborgare är de enda ögonvittnena. Och fartyget avgick utan att de hördes.
Vem skulle förhört dem?
-Polisen.
Med hjälp av utrikesdepartementet lyckades åklagaren ändå förhöra kaptenen och en besättningsman. Han formulerade frågor som i oktober 2008 skickades iväg till Ukraina. Myndigheterna där lyckades så småningom få tag på vittnen och förhöra dem, så att åklagaren efter ett år, på hösten 2009, fick svar på sina frågor.
Men svaren väckte också nya frågor, exempelvis om vad Cementa och ansvariga befäl på fartyget kommit överens om beträffande arbetets utförande. De misttänktas advokater har också ett antal frågor de vill ha klarlagda, något som normalt sker före en rättegång.
– Det går naturligtvis att skicka nya frågor till myndigheterna i Ukraina. Men detta är ju väldigt komplicerat. Och för att kunna genomföra en rättegång krävs egentligen att kaptenen och de tre besättningsmännen kommer hit och vittnar, vilket heller inte är lätt att göra.
Med hänvisning till svårigheterna att slutföra förundersökningen och genomföra en rättegång har åklagaren därför beslutat lägga ned förundersökningen. Uppenbarligen inte ett lätt beslut, för i motiveringen konstaterar Mats Wihlborg att Cementa förtjänar allvarlig kritik för bristande rutiner och att man inte utsett någon signalman.
– Cementa har lite tur på det här viset.
Arbetsmiljöverket och de efterlevandes juridiska ombud kan begära omprövning av beslutet att lägga ner förundersökningen.