Kvinna död efter olycka på Alleima: ”Något som inte får ske”
Trafikolycka på stålbolaget i Sandviken Misstänkt vållande till annans död ”Sorg”
Publicerad 2025-06-18, 16:12
En pappersarbetare dog av svavelväteförgiftning på Billeruds anläggning i Frövi 2023. Nu döms företaget för arbetsmiljöbrott och ska böta 17,4 miljoner kronor.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
Det var på valborgsmässoafton 2023 som en man hittades livlös inne på Frövi bruk i Lindesbergs kommun. Det kunde senare konstateras att mannen hade dött på grund av svavelväteförgiftning.
Enligt tingsrättens dom, som kom under onsdagen, har Billerud gjort sig skyldiga till arbetsmiljöbrott och ska nu betala 17,4 miljoner kronor i företagsbot.
Enligt åklagaren i fallet har Billerud inte gjort tillräckligt för att förebygga dödsfallet. Bland annat ska företaget ha misslyckats i att ge de anställda den utbildning som krävs för att förebygga dödsfallet.
Billerud har tidigare sagt till DA att man accepterar boten.