Obligatorisk a-kassa delar de rödgröna

Publicerad 2010-08-20, 12:00   Uppdaterad 2020-06-25, 16:46

Miljöpartiet går emot samarbetspartierna och vill att staten ska sköta a-kassan. Ett förslag som bygger på okunnighet om arbetsmarknaden, säger IF Metall.

Miljöpartiet (MP) vill att a-kassan och sjukförsäkringen slås ihop, administreras av staten och blir obligatorisk. Men det är stor skillnad på MP:s förslag och de borgerliga partiernas olika förslag, understryker Ulf Holm, Miljöpartiets ledamot i arbetsmarknadsutskottet.

– Vi vill ha en enhetlig försäkring där ingen kan trilla mellan stolarna i systemet. Vi vill inte ha en dyr obligatorisk a-kassa som de borgerliga tidigare resonerat om, det här skulle finansieras via skattsedeln, säger han.

– En och en halv miljon människor står utanför a-kassan i dag. En ökad andel yngre står utanför. Så vill vi inte ha det.

IF Metalls vice förbundsordförande Anders Ferbe ser stora problem med förslaget, som han tror beror på att MP ”inte haft tillräcklig möjlighet att sätta sig in i arbetsmarknadsfrågorna”.

– De fackliga a-kassorna är en bra ordning. Vår personal kan de olika branscherna. De kan berätta hur arbetsmarknaden ser ut och vad man kan förvänta sig i framtiden. De finns ute i landet och hjälper våra medlemmar att få jobb, så det här är i högsta grad en facklig fråga, säger han.

– A-kassan är dessutom en omställningsförsäkring. Med tanke på det synsätt Försäkringskassan har haft på sjukförsäkringen, skulle man få rejäla problem med att föra över a-kassan dit.

I andra länder där a-kassan blivit obligatorisk har facket tappat många medlemmar. Anders Ferbe tror att medlemsantalet i Sverige också skulle påverkas, men vill inte spekulera.

– Men jag kan säga så här; att frågan om ett obligatorium drivs från borgerligt håll beror naturligtvis inte på omtanke om de arbetslösa. De driver den linjen för att de tror att det kan försvaga facket.

Ulf Holm köper inte argumentet:

– Där menar vi att vi har svårt att förstå att facket ska vara någon sorts myndighet för en a-kassa som inte fungerar i dag. Facket ska kunna locka till sig medlemmar på andra sätt.

Socialdemokraterna och Vänsterpartiet är tydliga med att a-kassan ska fortsätta att fungera som i dag.

Inom den borgerliga alliansen är alla partier utom Moderaterna positiva till en obligatorisk a-kassa. Folkpartiet går så långt att partiet säger att de vill ha en allmän arbetslöshetsförsäkring.

Moderaterna har en egen linje i frågan. Partiet vill avvakta förslagen från den parlamentariska socialförsäkringsutredningen (färdig 2013). Partiet säger också att det finns fördelar med det nuvarande systemet med fristående kassor.

När DA nyligen ställde frågan om obligatorisk a-kassa till tidningens webbpanel, ansåg 59,5 procent att var och en ska bestämma själv om man vill vara med i en a-kassa. Nästan 70 procent tycker att facken ska administrera a-kassan även i framtiden.

Du kanske också vill läsa…

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt  ”Handlar om att utöva inflytande”

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Kravet: Färre timmar på jobbet  Så ska industriarbetare orka till pensionen  ”S borde lyssna mer på LO”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

Krokar arm i kritik mot regeringens invandringspolitik  ”Lösningar går alltid att finna”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

58 fackliga debattörer: "Gjort för lite och för sent"  IF Metall hänvisar till tidigare uttalanden  "Väldigt lång väg att få bojkott på plats"

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen: ”Svagt och dåligt”

Bara MP och V röstade för förbudet  ”Svagt och dåligt av de andra partierna”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

Facken vill se hållbara lösningar, nationellt självbestämmande och ökad forskning

Nya sanktionshot mot ryskägda Kubal – IF Metall: ”Visst vore det roligare att ha en annan ägare”

Nya sanktionshot mot ryskägda Kubal – IF Metall: ”Visst vore det roligare att ha en annan ägare”

Hårt slag mot fabriken i Sundsvall  ”Psykiskt påfrestande”

Facket och S efter Trumps ståltullar: Förstärk stödet vid korttidsarbete

Facket och S efter Trumps ståltullar: Förstärk stödet vid korttidsarbete

Donald Trumps tullar är här  Osäker ekonomisk period för Sverige