IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S
Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt ”Handlar om att utöva inflytande”
Publicerad 2010-09-15, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:21
Som en nystart. Det här bådar gott för Volvo personvagnar. Glenn Bergström, IF Metall–representant i bolagsstyrelsen för det nya Geely–ägda Volvo är positiv efter det första mötet som hållits i Göteborg.
– Det är stor skillnad mot när vi tillhörde Ford. Då togs alla viktiga beslut i Detroit. Nu är vi en styrelse som är självständig och kan vara agerande på ett helt annat sätt än om man bara är ett dotterbolag.
– Som dotterbolag har man begränsade ramar på ett helt annat sätt än när vi som nu är ett självständigt bolag.
– Nu står vi på egna ben och det finns inte längre något Ford–skafferi att gå och hämta pengar i när det fattas.
Glenn Bergström tycker att styrelsen har en mycket bra sammansättning. – En förstklassig sammansättning vad gäller personer, kompetens och samlad erfarenhet. Det präglar naturligtvis också diskussionerna. Och det är bra inför kommande beslut som måste tas.
Vilka viktiga beslut måste styrelsen närmast ta ställning till?
– Det kan jag inte gå in på än. Det som diskuteras i styrelserummet stannar där.Vad har du för kommentar till styrelseordförande Li Shufus uppgifter om tre Volvofabriker i Kina?
– Inga alls egentligen. Målet är naturligtvis att sälja så många bildar som möjligt i Kina och då måste man ha kapacitet att tillverka dem. Men det kräver samtidigt att man bygger upp en säljorganisation och serviceorganisation. Sånt tar tid och kräver pengar.