Skatteverket om Teslastrejkarnas ersättnings-krångel: ”Vänd er till regeringen”
Nolltaxeras efter snart tre år av strejk Oro och frustration bland strejkare Så svarar myndigheten
Publicerad 2010-10-05, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:21
Moderaten Hillevi Engström blev som väntat ny arbetsmarknadsminister när statsminister Fredrik Reinfeldt idag presenterade sin nya regering. IF Metalls ordförande Stefan Löfven hoppas på en dialog i frågor som är viktiga för facket.
Den för facket viktiga posten som arbetsmarknadsminister besätts även de kommande fyra år av en moderat. Efter Sven Otto Littorin kommer Hillevi Engström.
Hillevi Engström är till yrket kriminalinspektör.
Hon har också ett fackligt förflutet: Under sin tid som polis var Hillevi Engström aktiv som förtroendevald i Polisförbundet. 1995 blev hon den första kvinnliga ombudsmannen på Polisförbundet.
2008 utsågs hon till ordförande i riksdagens arbetsmarknadsutskott och är sedan i augusti i år Moderaternas talesperson i arbetsmarknadspolitiska frågor.
Vad bytet av arbetsmarknadsminister innebär för facket är för tidigt att säga, anser IF Metall idag, men förbundsordföranden Stefan Löfven hoppas ändå på en dialog.
Tafsa inte på arbetsrätten är ett krav från fackföreningsrörelsen. Satsa på arbetsmarknadsutbildning ett annat. Även arbetsgivarna anser ju att det råder kompetensbrist inom industrin, så den frågan ska man väl kunna diskutera, förmodar IF Metall.
ANDERS ELGHORN