Dödsolycka på sågverk i Gnarp

Publicerad 2011-03-01, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:20

En dödsolycka inträffade på måndagen 28/2 vid sågverket Tjärnviks Trä i Gnarp i norra Hälsingland. En 38-årig kvinna blev påkörd av en truck.

Olyckan inträffade vid timmersorteringen på sågverksområdet, där stora truckar lyfter in stockarna i sågverket. Truckföraren såg inte kvinnan, som av okänd anledning befann sig på timmerplanen.

Hon avled av skadorna hon fick när hon kördes över av trucken.

Både truckföraren och den förolyckade kvinnan uppges vara rutinerade sågverksarbetare. Båda hade jobbat länge på Tjärnviks trä.

– En tragisk olycka på en arbetsplats där alla känner alla, säger Björn Lyngfelt, som är informationschef på SCA Timber.

Produktionen avbröts när det stod klart att en dödsolycka inträffat.

Nu ska polis utreda arbetsplatsolyckan. En miljöåklagare i Östersund har utsetts till förundersökningsledare. Arbetsmiljöverket ska också utreda.

Tjärnviks Trä ingår i Gällö Timber som sedan förra året hälftenägs av SCA Timber och Persson Invest.

ANDERS ELGHORN

Du kanske också vill läsa…