Lear står stilla när Saab krisar

Publicerad 2011-04-28, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:19

Det är inte bara på Saab som produktionen stått stilla de senast veckorna. Även de anställda på underleverantören Lear Corporation har skickats hem från sina jobb.
– Vi är direktleverantörer till Saab med 4,5 timmars leveranstid. Stoppar deras produktion blir det automatiskt stopp här, säger IF Metalls klubbordförande Hasse Bergsten.

Lear Corporations fabrik som också ligger i Trollhättan har runt 100 anställda arbetare som tillverkar stolar, baksäten och innertak. De flesta av dem har varit hemma de senaste veckorna, med korta avbrott för underhållsinsatser och utbildning.

Hasse Bergsten säger att de är som ”en liten kopia av Saab”. I stort sett all produktion är inriktad på Saab, förutom en mindre del som tillverkar baksäten till en Volvo-cabriolet.

– Vi försöker förstås följa vad som händer med Saab, men vi vet inte mer än ni på Dagens Arbete. Det kommer inte ut någonting.

Företaget har än så länge inte flaggat för några varsel, enligt klubbordföranden.

– Visst finns det en risk, men man kan säga att vi är glada för att vi är ett stort internationellt företag. Vi är en liten prick på världskartan.

– Än så länge har de hållit oss under armarna.

I dag torsdag är hela personalen inkallad för en utbildningsdag. Ovissheten är svår, säger han. Men de flesta är härdade.

– Alla har varit med tidigare. Hade det varit första gången hade nog stämningen varit väldigt svår. Vi har haft flera neddragningar sen 2008 då vi var 400 på fabriken. 2009 var vi nere i 67, nu är vi runt 100.

Lear Corporation finns bland annat i USA, Kina, flera olika länder i Europa och Asien. Företaget har runt 87 000 anställda.

Du kanske också vill läsa…

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  "Vill de peta mig går jag ur direkt"

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”

Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”

Gruvarbetare satt instängd i sex timmar  Myndigheten kritiserar Boliden  "Man kan ju alltid hoppas att det var den sista"

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Fackets nya strategi skapar förvirring  ”Konflikten är inte avbruten”

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

IF Metall bekräftar  Beordrats tillbaka till arbetet

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Skydds­ombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”

Skydds­ombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”

Kallats Sveriges mest fackfientliga arbetsplats  Fd skyddsombud vittnar om missförhållanden  ”Rädda för bolaget”

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet – på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet — på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Jojo-metod kan skada Teslas verksamhet  Facket vill inte kommentera