Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna
”Kinachock”, krig och skakig omvärld Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet ”Svårare än någonsin”
Publicerad 2011-08-10, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:19
I dag träffar facken Saab-ledningen får att få större klarhet i hur det står till i företaget.
– Vi vill försäkra oss i att det inte blir någon upprepning av inställda löner, säger Håkan Skött, IF Metallklubbens ordförande.
I juni fick inte metallarbetarna sin lön i tid. Månaden efter var det tjänstemännens tur. Vid bägge tillfällena tvingades företaget göra finansiella brandkårsutryckningar för att få fram lönerna.
Det håller inte, anser facken, som krävt information om företagets läge. I eftermiddag ska de informeras.
Samtidigt pressas Saab av kronofogden som kan starta utmätningar av det skuldsatta företaget redan nästa vecka. Det är sammanlagt nio företag som begärt att kronofogden ska börja sina utmätningar nästa vecka.
Saabs hopp sätts till Kina. Den kinesiska biltillverkaren Youngman uppges fortfarande vara intresserat av Saab, liksom återförsäljaren Pang Da. Men deras långsiktiga engagemang avgörs av Kinas superdepartement NDRC, National Development and Reform Commission. Och de brukar ta tid på sig.
Produktionen på Saab har nu stått still i fem månader.