Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet
Flera arbetare skadades i ras Stora delar av gruvan hålls stängd IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”
Publicerad 2011-09-22, 12:00 Uppdaterad 2024-01-17, 15:39
Låsjätten Assa Abloy ska spara. 19 enheter ska stängas eller omstruktureras. Hur många som omfattas i Sverige eller vilka enheter som drabbas är oklart.
– Nästa vecka är det koncernstyrelsemöte, då får vi nog veta, säger Mats Persson, IF Metallklubbens ordförande på Assa Abloy i Eskilstuna.
I mitten på september varslades 60 personer i Eskilstuna om uppsägning. Förhandlingar med IF Metall har inletts.
– Vi har kommit överens om en anställningstidslista. Nu har vi något att utgå ifrån, säger Mats Persson.
Varslen och dagens besked om stora omstruktureringar har skapat oro bland de drygt 300 IF Metallarna i Eskilstuna.
– Koncernen är inne i en omstruktureringsfas och lägger produktion i lågkostnadsländer. Högteknologisk produktion ska till Tjeckien och det mer arbetskraftsintensiva till Rumänien och Kina.
– Jag tror inte jobben i Eskilstuna försvinner helt. Men jag är orolig för hur stor omfattningen blir i framtiden, säger Mats Persson.
Förutom produktionen i Eskilstuna har Assa Abloy även tillverkning i Göteborg.