Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna
”Kinachock”, krig och skakig omvärld Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet ”Svårare än någonsin”
Publicerad 2011-11-28, 16:40 Uppdaterad 2020-07-03, 14:25
Pappers är hyfsat nöjda med den uppgörelse som LO och Svenskt Näringsliv träffat runt avtalsförsäkringarna. – LO får godkänt, säger Pappers ordförande Jan-Henrik Sandberg.
Pappers förbundsordförande gör tummen upp för att LO lyckats nå framgångar i några av de krav på förändringar i avtalsförsäkringarna som LO-förbunden ställt sig bakom.
Dock inte alla.
Vållandeprövningen i TFA:n kommer att finnas kvar, frågan om att göra premieinbetalningen till Fora månatlig nappade inte heller arbetsgivarna på.
Omställningsstödet har hamnat i en fortsatt utredning tillsammans med arbetsgivarnas krav på en översyn av turordningsreglerna.
– Det fanns naturligtvis mer att önska men man får inte alltid allt man kräver.
Underlättar uppgörelsen den fortsatta avtalsrörelsen?
– Ja vi från fackens sida har ju ställt som krav att detta ska vara klart innan vi kan teckna avtal.
– Om nu också arbetsgivarna godkänner uppgörelsen, har vi kommit en bra bit på väg. Men vi vet ju ännu inte om de säger ja.