Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna
”Kinachock”, krig och skakig omvärld Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet ”Svårare än någonsin”
Publicerad 2013-03-12, 09:33 Uppdaterad 2020-07-03, 14:25
Avtal 2013Förhandlingarna om ett nytt löneavtal rullar på i det tysta. – De har definitivt inte gått i stå, säger Pappers avtalsombudsman Matts Jutterström.
Årets avtalsrörelse förs utan några stora åthävor. Det som hänt hittills på Pappers område är att man förlängt tidsramen för två av de arbetsgrupper som tillsattes i den förra avtalsrörelsen.
– Det är arbetsgruppen om tidigare pension och den grupp som ska se över lönebestämmelserna.
Det sista handlar mer om hur texterna ska uttryckas i de skrivningar som rör lönerna.
– Det är inte så lätt att få ihop skrivningarna mellan arbete och kapital, som Matts Jutterström uttrycker saken.
När det gäller konkreta löneförhandlingar råder det dock stiltje.
Nu lägger de opartiska ordförandena ett tidsschema för förhandlingarna på Facken inom industrins område, enligt Matts Jutterström.
– Det ryktas om en första hemställan runt den 12-14 mars och något mer slutligt en vecka senare.
Och för Pappers del?
– Vi lär inte komma loss i några förhandlingar runt pengar förrän förhandlingarna på FI:s område är igång.
Så Pappers får vackert sitta och vänta?
– Ja. Men vi står fast vid vårt krav på 706 kronor eller 2,8 procent på ett år.
Hur har samtalen varit med arbetsgivarna?
– Vi har haft bra diskussioner så länge de inte pratat om varierad arbetstid med oss. Vad jag förstår är den frågan borta från dagordningen.
Inga andra krav på flexibilitet från arbetsgivarna?
– Inte det heller. Men vi vet att de vill ha någonting med sig i den frågan. I dag har vi en skrivning som ger arbetsgivarna flexibilitet under 40 timmar per år för specialarbetare. Den vill de gärna utvidga till att gälla alla anställda.
Vad säger Pappers om det?
– Vi tycker att den möjlighet som finns i dag räcker mer än väl och har fungerat bra.
Hur ligger era förhandlingar till i jämförelse med era forna förhandlingskamrater på industrisidan?
– Vi ligger nog varken före eller efter.
Vilken är den svåraste nöten att knäcka utöver lönen?
– Det är nog vårt krav på en förstärkning av den bilaga i avtalet som styr inhyrningen. I dag är maxgränsen för inhyrning fem veckor. Arbetsgivarna vill göra det möjligt med inhyrning på årsbasis. Här måste vi komma överens.