Dödsolycka på industriföretag – man hittades under maskin
Man i 65-årsåldern omkom ”Stor sorg”
Publicerad 2013-09-18, 15:15 Uppdaterad 2015-02-09, 11:14
Dödsolycka Arbetsmiljöverket begär åtalsprövning av dödsolyckan vid Iggesunds pappersbruk i juli 2012. Då klämdes en 26-årig sommarjobbare till döds.
– Vi tycker oss se att arbetsgivaren har brutit mot arbetsmiljölagen och därför orsakat det här dödsfallet, säger arbetsmiljöinspektör Thomas Isaksson.
– Därför vill vi att åklagaren undersöker olyckan.
Olyckan inträffade vid 19-tiden på lördagskvällen den 28 juli förra året. Den unga kvinnan var sommarjobbare men för den skull inte orutinerad, hon hade arbetat där sommaren dessförinnan och hade fått utbildning.
Olyckan inträffade framför ögonen på flera arbetskamrater när 26-åringen med hjälp av en travers skulle flytta en cirka 20 ton tung pappersrulle, så kallad tambur. Av någon anledning klämdes hon mellan den tambur hon flyttade och en annan.
Efter olyckan kritiserade Arbetsmiljöverket Iggesund för att man inte gjort någon riksbedömning vid användningen av traverser i området mellan de två rullmaskiner där olyckan inträffade. Och man konstaterade att där inte fanns några barriärer som förhindrade att någon tog sig in i riskområdet i samband med lyft.
Iggesund har sedan genomfört flera förändringar. Inledningsvis utmärktes riskområdet med gul färg på golvet, därefter har också avspärrningar med band som kan dras fram införts. Man planerar att införa barriärer av typ bommar och förregleringar. Dessutom har Iggesund påbörjat en omfattande utbildningssatsning.
– Men detta är alltså åtgärdat efter olyckan inträffade, säger Thomas Isaksson.
– Vi har undersökt varför den inträffade.
Förundersökningsledare är arbetsmiljöåklagare Åse Schoultz.