Ministern: Företag ska inte leka med människors liv
Straffa företag som försummar säkerheten, och ge skyddsombuden rätt förutsättningar. Så vill arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) förhindra att människor dör på jobbet.
Industriarbetarnas tidning
Bilkomponentföretaget IAC döms att betala en företagsbot på 1,8 miljoner efter en dödsolycka för fyra år sedan, skriver tidningen Arbetarskydd.
Företaget tillverkar inredningar till fordon vid sin fabrik i Torslanda. Den 39-årige mannen skulle ordna ett stopp i en vakuumpressmaskin där instrumentpaneler tillverkades. Den anställde operatören gick in i maskinens riskområde utan att stoppa maskinen och klämdes så svårt att han senare avled.
Tingsrätten I Göteborg skriver i sin dom att det ingick ett stort risktagande i företagskulturen och dömer därför IAC till företagsbot på 1,8 miljoner, skriver tidningen Arbetarskydd. Kort efter dödsolyckan satte bolaget upp ljusbågar som med allra största sannolikhet skulle ha räddat livet på operatören.
Tingsrätten friar dock både den dåvarande operativa chefen och platschefen från att av oaktsamhet ha vållat olyckan.