Kamp mot laglöst spoilande
Dagens teknikutveckling ställer nya krav på alla oss tittare, skriver Lina Haskel.
Industriarbetarnas tidning
Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.
Lina HaskelVisst är det svårt att släppa taget om gamla favoriter. Men det är ju inte i prylarna som minnena sitter.
Jag har flyttat en hel del. Jag ser mig som en som Vet Hur Man Flyttar. Däremot är konsten att rensa ny för mig. I varje flytt har mängder av saker från Hela Livet följt med från källare till källare.
För oss vars föräldrar inte bodde kvar i ett rymligt föräldrahem när vi flyttade hemifrån – för oss gällde det att få med oss alla egna ägodelar omgående. Och nedpackat har det förblivit, genom varje flytt.
Även om det tog emot, så finns faktiskt inte morfar i hans fysiska kameror. Morfar minns jag med hjälp av fotografier, inte kameror.”
Men för några år sedan började jag ifrågasätta allt jag sparat och insåg charmen med att rensa rejält. Att göra sig av med saker, sälja eller skänka, i sista hand kassera. Förra året gick jag igenom fyra flyttlådor fyllda av ”viktiga papper”. Det var viktigheter som inloggningskoder till internetportalen Passagen (minns ni?) och telefonräkningar från sent 90-tal.
Kartongerna reducerades till några plastmappar där jag lätt hittar det som eventuellt behövs. Vilken lättnad!
Svårare att rensa i är kulturkonsumtionen. Det är svårt att släppa böcker, även ickefavoriterna. Och varje bok med minsta lilla sentimentala värde är svår att ta bort. Bokberget växer. Och skivorna sedan! Du kanske inte längre lyssnar på Hanoi Rocks eller Belinda Carlisle, men musik och konvolut kan innebära minnen. Går det ens att rensa bland skivor?
Nyligen förstod jag det fina i att låta saker gå vidare till ”rätt” personer. Jag sålde exempelvis morfars gamla kameror för en spottstyver till en entusiast som ger dem mer omtanke än vad jag kunnat. Även om det tog emot, så finns faktiskt inte morfar i hans fysiska kameror. Morfar minns jag med hjälp av fotografier, inte kameror.
Det gäller även för böcker och skivor. Skivan med tonårslåten behöver inte sparas. Minnena finns ändå kvar. Bäst av allt, tänk om någon blir överlycklig över dina gamla skivor! Att göra sig av med livets barlast är skönt, inte bara vid flyttar. Varje pryl från det förgångna som du gör dig av med bereder plats för annat som är viktigt i livet – just nu!
Lina Haskel är frilansfotograf samt chefredaktör för tidningen Får jag lov.
Dagens Arbete fortsätter granskningen av Sveriges laglösa arbetsliv där kriminella bolag mjölkar staten på miljarder. Det är valår och vi lyfter människorna som städar vårt land, från verkstadsgolv till statsministerns villa.
Du kanske ser den på jobbet varje dag. Boxen lastad med globalisering. Utan containern hade världen inte sett ut som den gör i dag.