Tusen rutschbanor till hela världen: ”Man blir barn på nytt”
Ockelbo Plastindustrier är Sveriges enda tillverkare av vattenrutschbanor
Publicerad 2021-01-21, 09:00 Uppdaterad 2020-12-14, 16:19
Bildreportage Fotografen Helge Skodvin hittar oäkta djur mitt ibland oss.
Det finns 28 417 djurarter registrerade i norska Artdatabanken. Med det här foto-projektet vill jag dokumentera Norge och landskapet med en alternativ och utvidgad fauna.
Med ett djurliv från där vi bor och befinner oss. I städer, hagar och uppfarter. Bland radhusen och bakom tujahäcken. Ett zoologiskt extraerbjudande, där inget av djuren är äkta.
Men det viktigaste är att visa bra bilder. Absurda och underhållande. Alla bilder är dokumentära. Ingenting är arrangerat.
Min styrka som fotograf är min observationsförmåga. Jag är hopplös som regissör. Men jag är ganska bra på att få fram bilder som gör att jag kan sätta en personlig prägel på det som många ser som ganska neutrala motiv i utgångsläget.

Född 1968 i Bergen, i Norge, där han är verksam som frilansfotograf.
Hans bok 240 landscape (Journal) publicerades i Dagens Arbete 2016 och hans julbilder från boken Härlig är jorden (Flamme Förlag) publicerades i Dagens Arbete 2018.
Bilderna på djurmotiv i vår när- miljö är hämtade ur det kommande bok- och utställningsprojektet En djungel där ute.
Helge Skodvin är flerfaldigt prisad i norska Årets bild.