”Låten gjorde många rörda eller förbannade”
Håkan Eklund från Halva Mänskligheten summerar sitt 2025 ”Det var ändå speciellt att lämna GKN”
Publicerad 2021-06-24, 08:00 Uppdaterad 2021-06-16, 13:37
Då Sofia Hansemyr sade upp sig från Sandvik och startade egen salong som fransstylist i Storvik. Jobbade på Sandvik som inhyrd på helger.
Nu Är tillbaka på Sandvik på heltid. Pincetterna ligger på hyllan men plockas fram ibland.
Sofia Hansemyr berättar:
”När coronan kom blev det tufft att vara egen företagare i skönhetsbranschen. I en liten by dessutom. Jag började jobba som konsult på Sandvik, men för ett år sedan blev jag varslad från bemanningsföretaget. Jag kom tillbaka i september. Sen var det ett stort varsel över hela SMT och jag fick gå före nyår. I april kom jag tillbaka igen, och bara efter några veckor blev jag tillfrågad om fast anställning. Jag tackade såklart ja! Det var ett konstigt år det här.
Jag ingår i en resursgrupp. När det finns behov på någon avdelning får vi täcka upp. Vi måste vara utbildade på flera maskiner, det är jättekul. Verksamheten som fransstylist har jag lagt ner, men fixar fransar på mina nära och kära om de vill. Det är roligt att umgås och göra något kreativt.”