Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet
Flera arbetare skadades i ras Stora delar av gruvan hålls stängd IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”
Publicerad 2024-01-28, 07:32 Uppdaterad 2024-01-26, 16:32
Sandvikkoncernen ska spara över en miljard kronor genom att varsla drygt 1 000 personer. Klubbordförande Fredrik Håf möter många anställda som är oroliga.
– Just nu vet vi inte hur det slår.
Torsdagen den 25 januari kom beskedet att verkstadsjätten Sandvik planerar att varsla 1 100 personer. På så sätt hoppas koncernen kunna spara upp till 1,2 miljarder kronor årligen.
– Vi har frågat avdelningarna vad som kan göras mer effektivt och var man kan göra mer med mindre. Det handlar mer om att förenkla, konsolidera och i vissa fall dra ner på personalstyrkan, sa vd Stefan Widing under webbsändningen.
Besparingarna ska inte ha med det rådande ekonomiska läget att göra.
– Tidpunkten för sparpaketet styrs inte av konjunkturen. Vi upplever att vi kan göra mer och att detta är rätt väg att gå för att göra företaget mer effektivt.
På frågan om hur många av företagets anställda i Sverige som berörs av varslet säger Stefan Widing till TT att den siffran inte är offentlig.
– Tyvärr kan jag inte säga det. Vi har drygt 40 000 anställda och en ganska stor majoritet är inte i Sverige, däremot kan vi inte gå in på mer detaljer utan nu görs förhandlingar på lokal nivå. Det är först efter det vi kan säga mer om fördelningen.
IF Metalls klubbordförande Fredrik Håf på Sandvik Rock Tools menar dock att beskedet kom som en överraskning.
– Vi fick veta på morgonen precis som alla andra.
I nuläget finns inga förhandlingar inbokade enligt Fredrik Håf och facket avvaktar mer information.
– Just nu vet vi inte hur det slår. Sandvik är ju ett globalt företag med många anställda och vi vet inte vad som omfattas.
Hur är stämningen?
– Jag har blivit uppringd och även gått runt och pratat med medlemmar. Många har en hel del funderingar och frågor. Beskedet skapar mycket oro och folk undrar om de berörs personligen, säger Fredrik Håf.
Trots det stundande sparpaketet sammanfattade vd Stefan Widing 2023 som ett framgångsrikt år. Företagets styrelse föreslog en höjd utdelning med 5:50 kronor per aktie i stället för 5 kronor som i fjol.