Åklagaren: ”Ingen hålls ansvarig”
Jennifer Piironen försökte hålla Northvolt ansvarigt ”Brist i svensk lagstiftning”
Publicerad 2022-02-25, 11:02
En ny stor batterifabrik i Borlänge. Med uppemot 1 000 nya arbetstillfällen. Så ser framtiden ut för Kvarnsvedens gamla pappersbruk.
– Det känns verkligen jättebra! säger Anders Pettersson, ordförande för Pappers avdelning 50.

Det är en glädjens dag i Borlänge i dag. Till skillnad från i höstas, då hundratals pappersarbetare tvingades ut i arbetslöshet efter det tidigare beslutet om att lägga ner det Kvarnsveden efter närmare 120 år.
Men nu på förmiddagen stod det klart att batteritillverkaren Northvolt tar över Stora Ensos gamla anrika anläggning. En ny stor batterifabrik ska byggas på området, som sedan ska vara igång om ett par år och sysselsätta uppemot 1 000 personer.
Anders Pettersson gläds åt beskedet.
– Det är verkligen positivt. Inte bara för våra medlemmar, utan för både Borlänge och hela regionen. Ja, det blir ett uppsving för hela Dalarna!
De som förlorade jobbet i höstas kommer nu att ha mycket goda möjligheter att få nya jobb på Northvolt, det är Anders Pettersson övertygad om.
– I stället för arbetslöshet kommer väl Borlänge att få arbetsbrist, säger han.

Anna-Lena Jönis-Ek var en av de 190 kollektivanställda på Kvarnsveden som sades upp och fick sluta i höstas. I 40 år arbetade hon på bruket, bland annat som truckförare på utlastningen. Hon gläds åt beskedet.
– Ja, det är ju jättekul, suveränt!
Kommer du att söka jobb på Northvolt?
– Oj, det kom ju så plötsligt det här. Nu har jag precis börjat jobba på ett gruppboende, så jag vet inte. Men jag ska tänka på saken efter sommaren. Att jobba inom vården ger ju så ruggigt dåligt betalt.
Pappers förbundsordförande Pontus Georgsson är också mycket nöjd med dagens besked.
– Det är ju fantastiskt bra. Jag kände det som att det var ett val mellan Borlänge och Göteborg, och tänkte först ”fan nu blev det inget i Borlänge”. Vi har ju medlemmar där som är arbetslösa, men nu finns det hopp för dem.
Northvolts nya jättefabrik i Kvarnsveden förväntas starta sin verksamhet i slutet av 2024. Enligt Peter Carlsson, medgrundare och vd för Northvolt, är det första gången som företaget kommer att återanvända en hel produktionsanläggning.
– Med sin tillgång till energi, industrivatten och det breda produktionskunnandet i regionen är Kvarnsveden en optimal plats för en gigafabrik. Vi är stolta över att kunna öppna ett nytt kapitel i Borlänges historia som ett globalt industriellt nav, säger han i ett pressmeddelande.