”Vem vill bli kallad fjollig kärring?”
Förändringen börjar med dig, och kan börja nu, skriver Pia Johansson från IF Metall Bergslagen.
Industriarbetarnas tidning
1 december, 2022 - 09:15
Skrivet av Mikael Färnbo
I skuggan av Rysslands anfallskrig mot Ukraina har förtrycket hårdnat i Belarus. IF Metalls kongress fördömer regimens attacker på oberoende fackförbund och arresteringar av fackliga ledare.
I april i år arresterades tjugo fackliga ledare och aktivister i en massiv räd i Belarus. Flertalet är fortfarande häktade och några har dömts till långa fängelsestraff. Senare i juli beslutade landets högsta domstol att förbjuda och upplösa fyra oberoende fackföreningar i landet.
Regimens agerande fördöms nu av den pågående IF Metall-kongressen i Göteborg. I ett pressmeddelande uttalar kongressen stöd till de oberoende fackförbunden i landet:
”Lukasjenko och regimen utnyttjar kriget för att dölja angreppet på de oberoende och demokratiska fackföreningarna i Belarus.”
Kongressen kräver ett omedelbart frigivande av de fackliga ledare och aktivister som sitter inlåsta i fängelser eller häkten. Kongressen kräver också ett slut på fortsatt förföljelse av oberoende facklig ledare, aktivister och medlemmar.
De oberoende fackförbunden som förbjöds i somras var:
Belarusian Independent Trade Union (BITU), Belarusian Radio and Electronic Industry Workers Union (REP), The Belarus Free Trade Union (SPB) och Free Metalworkers´ Union (SPM).
Läs också
Folket i Belarus slogs för att störta diktatorn Lukasjenko. Med Putins hjälp behöll han makten. Nu ger Lukasjenko sitt stöd till den ryska presidenten i kriget mot Ukraina, och folket i Belarus straffas igen.
Läs också
Julia Mickiewicz ledde ABF i Belarus när protesterna efter valet 2020 bröt ut. Organisationen förbjöds och Julia fängslades. Nu driver hon verksamheten vidare från Litauen.