Efter nedläggnings­beskedet: ”Det har varit kaos i dag”

Publicerad 2024-01-12, 14:46   Uppdaterad 2024-01-21, 22:24

Onsdagens besked slog ner som en bomb på Stora Enso Packaging i Vikingstad. Alla anställda har varslats om uppsägning.

Semir Pehilj, ordförande för GS-facket på Stora Enso Packaging i Vikingstad. Foto: Privat

– Det har varit kaos i dag, säger Semir Pehilj, ordförande för GS-facket på Stora Enso Packaging i Vikingstad utanför Linköping.

Onsdagens besked om den planerade nedläggningen kom som en överraskning och en chock, både för facket och för alla anställda, berättar han.

– Vi hade inte den blekaste aning, vi såg inga tecken. Vi har alltid levererat bra och alla har varit nöjda med oss.

Alla anställda, 44 kollektivanställda och 12 tjänstemän, har varslats om uppsägning. Under torsdagen fanns företagshälsovården på arbetsplatsen för att fånga upp och prata med folk.

De senaste åren har en annan av Stora Ensos enheter – i Skene – drabbats av neddragningar, och om något skulle hända så trodde de att det skulle vara där, berättar Semir Pehilj.

Sedan 2021 har produktionen av wellpapp på Stora Ensos anläggning i Skene stegvis flyttats över till Jönköping. Under 2022 varslades runt 50 anställda. Planen var att produktionen av wellpapp skulle upphöra i Skene och ersättas med andra produkter. Den planen har nu justerats och tanken är att delar av Vikingstads produktion ska flyttas dit, berättar Carl Norell, presschef på Stora Enso.

Bakgrunden till Stora Ensos planer att lägga ner enheten i Vikingstad är en minskad efterfrågan på wellpapp och att den totala lönsamheten inom Stora Enso packaging i Sverige är svag och har varit det under en längre tid.

– Syftet är att fortsätta vara konkurrenskraftiga. Vi har en överkapacitet i relation till efterfrågan och måste anpassa oss till de nya volymerna, säger Carl Norell.

Något minskat tryck i produktionen har Semir Pehilj inte märkt av i Vikingstad.

– Vi har hur mycket som helst att göra.

Han berättar att de av besparingsskäl inte har fått arbeta övertid sedan i höstas, men att de har löst produktionen ändå genom att vara väldigt flexibla.

Den information facket har fått hittills är att produktionen i Vikingstad kommer att hållas i gång fram till sista november i år. Än så länge finns inga besked om det kan bli nya arbetstillfällen i Jönköping och Skene.

– Jag är mest orolig för de som är över 50 och 60 år, säger Semir Pehilj, som själv är 61 år och har jobbat på Stora Enso i Vikingstad i 22 år.

– Vem vill anställa en 61-åring? Samtidigt är det fortfarande för tidigt att gå i pension.

MBL-förhandlingarna mellan fack och ledning inleds under nästa vecka.

– Just nu förbereder vi oss för förhandlingarna. Så länge inget är påskrivet lever hoppet, säger Semir Pehilj.

Texten har uppdaterats 2024 01 12

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Valberedningen vill se Madelene Engman som ny ledare för GS  Föreslås ta över efter Per-Olof Sjöö  ”Sjukt häftigt”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Tyst på verkstaden i Sundsvall efter storvarsel på Valmet: ”Ingen vidare stämning”

Tyst på verkstaden i Sundsvall efter storvarsel på Valmet: ”Ingen vidare stämning”

Hundratals kan bli av med jobbet  ”Tror att alla blev chockade”

Efter fyradagarsveckorna – nu ökar Älvsbyhus tempot

Efter krisen – Älvsbyhus tillbaka på femdagarsvecka

Försäljningsökning för första gången på flera år  ”Lite rastlös av att sitta hemma”

Anställda får inte prata med journalister under arbetstid: ”Tystnadskultur”

Anställda får inte prata med journalister under arbetstid: ”Tystnadskultur”

Personal hindras från kommunikation med reportrar  Kommunikationschefen: ”Absolut inte”

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

”Infekterad relation” på en av GS-fackets största arbetsplatser  Förbundsjuristen: ”Det här prövas väldigt sällan”

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Överenskommelse mellan fack och arbetsgivare  Så gör du för att få stöd

Facket: ”Svårt att nå upp till garantilön”

Facket om läget med skogsvården: ”Svårt att nå upp till garantilön”

GS: Ackordsystem och låga ersättningar skapar dåliga arbetsvillkor  ”Inte så avtalet är tänkt att fungera”

Skogsbolagen svarar på kritiken om ”slavarbete” i skogen

Skogsbolagen svarar på kritiken om ”slavarbete” i skogen

SCA, Holmen och Sveaskog om hårda orden  ”Bra arbetsmiljö och skäliga villkor”